Evropské regulace a ESG: Dopad na českou energetiku a průmysl

Jaké výzvy a příležitosti přinesou připravované evropské regulace pro český energetický trh? Jak nové legislativní požadavky v oblasti ESG ovlivní český průmysl? Jaké změny budou muset energetické a průmyslové firmy v Česku provést, aby splnily nadcházející standardy? Jak se české firmy připravují na tyto změny a jaké strategie plánují zavést? Povedou nové ESG regulace k získání konkurenční výhody nebo k pravému opaku?

Odchod českého teplárenství od uhlí. Jak na to?

Dekarbonizace teplárenství představuje jednu z největších změn v české energetice. Tento proces bude znamenat výraznou transformaci regionů, které se odkloní od uhelných zdrojů, což se projeví v mnoha oblastech. Součástí dekarbonizace budou také změny na trhu práce a ve vzdělávání, přičemž dopady se projeví i v dalších sektorech. Nezbytné budou i investice do rozvodných sítí.

Jak státní energetická koncepce ovlivní budoucnost české energetiky?

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo v únoru návrh aktualizace tohoto strategického dokumentu. Vláda by jej pak měla v průběhu jara schválit. Na jeho základě se výrazně promění energetický mix Česka.

Transformace české energetiky: Jaká je budoucnost plynu?

Jaká bude role plynu v budoucnosti? Jak zajistit stabilní a udržitelné energetické zdroje pro podniky a zároveň zabezpečit teplo pro české domácnosti?

Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?

Jaké jsou efektivní příklady projektů z daňové, sociální či municipální oblasti v nás i ve světě? Měla by vláda využít kvantové technologie a pokročilé zpracování dat? Máme pro prohloubení digitalizace veřejných služeb vytvořeny vhodné podmínky i na úrovni samospráv? Jak měřit efektivitu digitalizace a je vhodné ji zavádět na zelené louce?

Jak zajistit a financovat strategický výzkum?

Jaké má mít Česko strategické priority ve výzkumu a jak je má stanovit? Jak identifikovat a podporovat inovativní projekty s potenciálem pro zásadní dopad na naši společnost a ekonomiku? Jak zlepšit koordinaci mezi veřejným a soukromým sektorem? Jak vytvořit podmínky pro přilákání a udržení talentovaných lidí?

Energetická transformace: Jak Česko dokráčí k udržitelné energetice?

S energetickou krizí a válkou na Ukrajině vyvstaly další důvody, proč je potřeba českou energetiku přebudovat. Vedle dekarbonizace je to posílení energetické bezpečnosti a snaha o co největší udržení energetické soběstačnosti. Uhlí v energetice postupně skončí a je třeba ho nahradit. Stihneme postavit do roku 2030 dostatečné množství elektráren? Co pro to musíme udělat?

Ceny energií: Ochrana spotřebitelů v době energetické krize

Trh maloobchodních dodavatelů energií prochází už rok a půl významnou proměnou, kterou odstartoval pád Bohemia Energy, následovaný energetickou krizí a dalším nebývalým růstem cen energií s následným zásahem státu v podobě zastropování cen pro koncové spotřebitele. Konference IVD se pokusí dosavadní vývoj zanalyzovat a otevřít diskuzi nad možnými způsoby, jak spotřebitele lépe chránit.

Malé modulární reaktory - budoucnost jaderné energetiky?

Přechod energetiky na nízkouhlíkové zdroje urychluje vývoj inovativních řešení a nových technologií. Řada světových výrobců pracuje na výzkumu v oblasti malých modulárních reaktorů. Jejich výhodou je možnost sériové výroby, snadná doprava i možnost škálování výkonu. Kdy je možné očekávat jejich komerční využití? Hodí se malé reaktory do českého energetického mixu?

Jak zajistit bezpečné a dostupné dodávky energií?

Téma extrémně drahých energií je stále naléhavější. Domácnosti i firmy úzkostlivě sledují, o kolik jim ještě náklady na energie vzrostou a zda to ještě unesou. Jak budou vypadat vládní opatření a jsou dostatečná, aby pomohla energetickou krizi překonat? Co se musí stát, aby se ceny vátily na přijatelnou úroveň a kdy by to mohlo nastat?