Úvodní stránkaTematické speciály › Konkurenceschopnost českých horských středisek

Konkurenceschopnost českých horských středisek

4. 6. 2015 - Prague Marriott Hotel, V Celnici 8, Praha 1
od 13:30 do 16:00 hodin

 • 1. závěr
  Konkurenceschopnost českých horských středisek se může zvýšit vytvořením systému financování rozvoje cestovního ruchu, na kterém se budou podílet všechny zúčastněné subjekty v daném regionu. Stát by pro tento proces měl vytvořit jasná pravidla a podpořit ho s využitím motivačních prvků. Příklad si můžeme vzít ze střediska Serfaus – Fiss – Ladis, které tímto způsobem na rozvoj turismu ročně vybere 150 milionů korun.
 • 2. závěr
  Ministerstvo pro místní rozvoj chce podporovat cestovní ruch formou dotací. Na rok 2016 by rádo shromáždilo částku zhruba 500 milionů korun, přičemž úspěšní žadatelé budou projekty spolufinancovat z padesáti procent.
 • 3. závěr
  Mezinárodní zkušenosti ukazují, že pro konkurenceschopnost je podstatná úzká spolupráce všech podnikatelů a obcí v daném regionu.
 • 4. závěr
  Lyžařské areály bojují s přístupem státu k pronájmu pozemků. Stát neposkytuje dlouhodobé nájmy a také cena je nepřiměřená. Za pronájmy v Česku platí areály třikrát víc než skiareál Serfaus – Fiss – Ladis za pronájem nejdražšího pozemku. Vzhledem k historickým souvislostem přitom patří českému státu nebo jeho organizacím 56 % pozemků, na kterých jsou provozovány lyžařské areály.