Tiskové zprávy

(4. 4. 2019)

Chirurgické zmenšení žaludku může významně zredukovat náklady na péči o extrémně obézní diabetiky

Komplikuje banální životní aktivity, a mnohdy stojí za závažnými zdravotními obtížemi, jako je diabetes 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, bolesti zad, které vedou k růstu výdajů na zdravotnictví a sociální systém. Řeč je o extrémní obezitě – BMI nad 40, kterou v České republice trpí více než 150 000 lidí. Naději dává extrémně obézním pacientům i veřejným financím bariatrická chirurgie, která zmenšením objemu žaludku upraví stravovací návyky a sníží pocity hladu a může přispět i ke kompenzaci, nebo dokonce k vyléčení (remisi) cukrovky nebo snížení krevního tlaku. Podle odborníků až 82 % diabetiků se díky zmenšení objemu žaludku může zbavit nutnosti podávaní inzulínu nebo minimalizovat jeho potřebu do 2 let. Za 20 let tak může stát ušetřit na jednom vyléčeném diabetikovi 2. typu více než 5,5 miliónu korun. I o tom bylo dubnové diskusní setkání Institutu pro veřejnou diskusi, na kterém se setkali přední čeští lékaři, zástupci Ministerstva zdravotnictví, pojišťoven i zahraničních obezitologických center.

Extrémní obezita, která je nejen zdravotnickým, ale i sociálním a ekonomickým problémem, je považována za epidemii 21. století. Svými komplikacemi zhoršuje a významně ohrožuje život člověka. Podle Světové zdravotnické organizace kvůli extrémní nadváze ročně na světě umírá až 3 000 000 lidí. „Indikačním kritériem extrémní obezity jsou hodnoty BMI nad 40. Rizikové jsou však už hodnoty BMI nad 35 při současném výskytu dalších závažných chorob,“ upozorňuje prof. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc. z Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha a dodává: „S nastupující obezitou se zvyšuje i počet bariatrických operací. V roce 2016 jich bylo provedeno na celém světě skoro 700 000, v České republice to bylo více než 1500 zmenšení žaludku hrazených z veřejného zdravotního pojištění. V současnosti jsou přitom na vzestupu především miniinvazivní, laparoskopické metody, při kterých pacient nemá postiženou přímou břišní stěnu.“

Například při sleeve resekci lékaři odstraní až 80 % žaludku a s ním i část buněk odpovědných za pocit hladu přes 4-5 malých vpichů do břišní dutiny. Objem žaludku se zmenší z 1,5 litru na asi 150 ml, přitom hlavní funkce stávající části žaludku zůstávají nezměněné. Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí. Ve spojení se změnou životního stylu jde o vhodný způsob, jak redukovat tělesnou hmotnost a vyvarovat se dalším zdravotním obtížím – obezita mnohdy vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje riziko mrtvice a infarktu a nezřídka stojí i za některými druhy rakoviny v kolorektální oblasti a vznikem potíží se zády a klouby. „Velmi častá je spojitost mezi extrémní obezitou a diabetem 2. typu,“ uvádí doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „V současné době u nás máme velmi vzrůstající trend pacientů s diabetem 2. typu, jedná se až o 980 000 lidí. 850 000 z nich má nadváhu nebo obezitu. Odhadujeme, že pro 10 % diabetiků 2. typu je dobrým řešením bariatrická operace. Data ukazují, že až 82 % diabetiků, kteří podstoupí tuto operaci, se vyléčí z cukrovky do dvou let. Problémem ale je, že velká řada pacientů, u kterých by mohla být bariatrie indikována, na ni přijde pozdě nebo na ni nepřijde vůbec,“ upozorňuje docent Prázný. Průměrná roční úspora na vyléčeném diabetikovi, který si nemusí podávat inzulín, přitom činí 330 000 korun ročně. V horizontu 20 let a při zohlednění nákladů na bariatrický výkon, tak dokáže jeden vyléčený diabetik ušetřit státu více než 5,5 miliónu korun.

Problematika extrémní obezity je však komplexní problém, který operací nekončí. Součástí každého bariatrického zákroku by měl být jednotný tým zdravotnických profesionálů, kteří posoudí vhodnost pacienta pro tento zákrok. „U nás na výkonu spolupracuje nutriční terapeut, obezitolog nebo diabetolog, psycholog, fyzioterapeut a chirurg. Všechny profese jsou zásadní nejen k indikovaní pacienta a správnému provedení zákroku, ale hlavně k psychické pohodě pacienta před i po operací,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zároveň docent Matoulek upozorňuje na potřebu včasnosti zákroku u pacientů s diabetem: „Čím dříve po diagnóze diabetu je u pacienta s obezitou druhého a třetího stupně provedena bariatrická operace, tím lepší jsou její výsledky.“ Základním kritériem vhodnosti pacienta pro bariatrický zákrok je BMI nad 40 bez přidružených nemocí a nebo BMI nad 35 s přidruženými problémy jako cukrovka, vysoký krevní tlak nebo dlouhodobé bolesti kloubů a zad řešené ortopedem nebo neurologem. Pacient taktéž musí být hormonálně i psychicky v pořádku.

Na problematiku extrémní nadváhy upozorňuje kampaň „Za lehčí život“, která varuje veřejnost před zdravotními riziky spojenými s obezitou a informuje o možnostech účinného řešení tohoto problému. Více o kampani i kontakty na příslušná bariatrická centra v České republice najdete na stránce www.zalehcizivot.cz.

***

Partnery diskusního setkání jsou Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed) a American Chamber of Commerce in the Czech Republic (AmCham)

Kontakt pro média:
David Pavlát
PR Specialist
+420 777 771 087
david.pavlat@communa.cz

 


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« listopad 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30