Přečtěte si
(15. 11. 2018)
Chorvatsko učinilo další krok na cestě za novým LNG terminálem na ostrově Krk. Státem vlastněná společnost LNG Croatia vybrala dodavatele plovoucí jednotky na ukládání a znovuzplyňování LNG (zkr. FSRU z anglického floating storage and regasification unit). Projekt za 250 milionů euro, který bude z částí financován ze zdrojů EU, se tak opět přiblížil realizaci.
Více
zde.
(4. 9. 2018)
Německo přidalo v uplynulém roce více než 2 GWp nových instalací solárních fotovoltaických elektráren, tedy Letošní rok ten loňský pravděpodobně překoná. Sektor ožívá s ročními přírůstky, které jsou na cestě k nejsilnějšímu růstu od roku 2013. Uvádí to data německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA).
Více
zde.
(14. 7. 2018)
Průmyslové procesy, spalovací motory aut a další zařízení po celém světě při svém provozu vytváří značné objemy tepla, které však vzhledem k jeho parametrům či chybějícím možnostem odběru nelze využít. Američtí vědci nyní vyvinuli speciální „anténu“ na bázi křemíku, která dokáže využívat teplo k přímé výrobě stejnosměrného proudu.
Více
zde.
(24. 5. 2018)
Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 73,8 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba stoupla o 4,5 procenta na 87 TWh. Největší podíl (42 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), jež dnes zveřejnili jeho zástupci na setkání s novináři.
Více
zde.
(26. 4. 2018)
General Electric uzavřela dohodu o testování své největší větrné turbíny v Británii. Jedná se o pětiletý kontrakt a testovat se bude turbína Haliade-X o výkonu 12 MW. Toto rozhodnutí pouze utvrzuje roli Británie na poli vývoje a testování technologií z oblasti větrné energetiky.
Více
zde.
(22. 3. 2018)
The Economist představil článek o dopadech transformace energetického sektoru, tedy mj. přechodu na obnovitelné zdroje, na geopolitiku v oblasti energetiky. Podle tohoto článku budou dopady rozsáhlé a geopolitika bude soutěží o to, kdo bude schopný sám vyprodukovat nejvíce energie a kdo bude mít nejlepší technologie.
Více
zde.
(11. 2. 2018)
Výrobci větrných turbín po letech, kdy si s cenovou konkurencí nemuseli příliš lámat hlavu, zažívají střet s tržní realitou. Jejich zisky tlačí dolů celosvětový rozmach aukcí OZE. Možné řešení, jak se s novou situací vypořádat, nabízí tzv. „hybridní elektrárny“. Pod pojmem hybridní elektrárna se v této souvislosti rozumí kombinace několika typů elektráren v jedné lokalitě s možností jejich doplnění o bateriové úložiště. Velcí výrobci větrných turbín již v této oblasti připravují své první pilotní projekty.
Více
zde.
(29. 12. 2017)
V novém bloku hnědouhelné
elektrárny Ledvice začal
dvouletý zkušební provoz.
Zdroj s instalovaným výkonem
660 megawattů dosahuje
vysoké účinností téměř
43 procent, plný nejpřísnější
emisní limity a v provozu bude
podle stávajících předpokladů
do roku 2050.
Více
zde.