Přečtěte si
(21. 6. 2012)
Dnešní hlavní zdroje peněz pro dlouhodobou péči, tedy příspěvek na péči a zdroje veřejného zdravotního pojištění, se ocitají pod tlakem úsporných opatření a jsou naplňovány průběžným způsobem. V praxi to znamená, že ekonomicky aktivní část obyvatelstva platí péči seniorů. Stárnutí obyvatelstva tudíž nepovede jen ke zvýšené potřebě dlouhodobé péče, ale při dnešním způsobu financování rovněž ke snížení dostupných zdrojů. Nabízejícím …
Více
zde.
(20. 6. 2012)
Výdaje na dlouhodobou péči představují dvě procenta financí jdoucích do zdravotnictví, v blízké budoucnosti se mohou rovnat dvojnásobku. Podle prognóz, které zazněly 19. června na pátém pokračování diskusního cyklu Vize českého zdravotnictví, si dlouhodobé ošetřování vyžádá zdravotní stav dvou ze tří dnes ekonomicky aktivních občanů.
Následná a dlouhodobá zdravotní péče zahrnuje veškeré aktivity poskytované osobám odkázaným na pomoc v domácnosti…
Více
zde.
(3. 5. 2012)
Zdravotnictví se potýká se stárnoucí populací lékařů. Nejkritičtější je situace u praktického lékařství a v oboru pediatrie, kde pracuje pouze 95 lékařů do 40 let, nad 60 let je to pak 601 lékařů.
Dále 69 % absolventů lékařských fakult jsou ženy. „Souvisí to s výdělky ve zdravotnictví. Muži jsou živitelé rodiny a jako lékaři nejsou schopni to utáhnout, proto se toto povolání stává atraktivní spíše pro ženy,“ varoval na třetím setkání…
Více
zde.
(3. 4. 2012)
Pouze 10 % obyvatel České republiky má dostatečnou pohybovou aktivitu, a tak není divu, že máme 17 % obézních mužů i žen. Nadváhou trpí téměř 50 % Čechů a 30 % Češek, které obsazují pátou pozici v celoevropském srovnání. Na tom, že je potřebné, začít ke svému zdraví přistupovat zodpovědně, se shodli všichni účastníci odborné debaty pořádané Institutem pro veřejnou diskusi.
Neinfekční nemoci jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí a …
Více
zde.
(1. 3. 2012)
Evropa stárne, rodí se stále méně dětí, vzrůstá počet závislých na lidech v produktivním věku. Za pár let dojdou peníze nejen na důchody, ale i na zdravotní péči. Co dál? Kdy dojde mladším trpělivost s generací rodičů a prarodičů a odmítnou financovat systém založený na mezigenerační solidaritě? Nejlepší hlavy ze svých oborů prezentovaly bezútěšné křivky, výpočty a predikce. Vše do sebe zapadalo, vše vypadalo neprůstřelně a ponuře. Moderoval …
Více
zde.
(1. 3. 2012)
České zdravotnictví se potýká s nedostatkem financí na straně jedné a s plýtváním na straně druhé. Nejrůznější vlády se již řadu let pokoušejí o systémové změny - bez úspěchu. I proto, že jednotlivé profesní a zájmové skupiny se v prostředí zdravotnického systému vůči sobě stále více vymezují. Neschopnost domluvit se na zásadních otázkách a prioritách tak vede k neutěšenému stavu českého zdravotnictví. Institut pro veřejnou diskusi (IVD) a …
Více
zde.
(24. 2. 2012)
PRAHA (ČIA) – Dnešní podoba poskytování zdravotních služeb a jejich dostupnost je v důsledku stárnutí obyvatelstva České republiky neudržitelná. Vyplývá to ze závěrů odborné debaty pořádané Institutem pro veřejnou diskusi. Řešením podle odborníků může být zvýšení přísunu zdrojů, které je ovšem v době stagnující ekonomiky nereálné. Dalším možným postupem je omezení rozsahu hrazených služeb. Vyjmuta z hrazení by mohla být například …
Více
zde.
(23. 9. 2011)
Tak nám vláda schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2012. Ze sdělení Ministerstva dopravy víme, že bez minimálního navýšení o 9 miliard Kč nebudou schopni plnit své závazky a že hrozí riziko nevyčerpání evropských zdrojů ve výši 36 miliard Kč. Pak nám vláda schválí navýšení o 4 miliardy Kč a ministr konstatuje, že to bylo maximum toho, co bylo možné vyjednat.
Co vlastně tyto 4 miliardy řeší? Nejdříve ale pár …
Více
zde.