Přečtěte si

(25. 3. 2021)

Plynové zdroje by mohly být v EU označeny za zelené investice. Musí však splnit přísné podmínky

V posledních letech řada evropských zemí přichází s plány na útlum jaderné a uhelné energetiky, otázkou tak zůstává, které zdroje je v budoucnu nahradí. Jako přechodné palivo je často zmiňován zemní plyn, který by mohl pomoci snížit spotřebu uhlí v teplárenství a poskytnout zálohu pro období s nepříznivými podmínkami pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
 
V posledních letech řada evropských zemí přichází s plány na útlum jaderné a uhelné energetiky, otázkou tak zůstává, které zdroje je v budoucnu nahradí. Jako přechodné palivo je často zmiňován zemní plyn, který by mohl pomoci snížit spotřebu uhlí v teplárenství a poskytnout zálohu pro období s nepříznivými podmínkami pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Investice do plynových zdrojů však čelí vysokému riziku, protože není jasné, jak dlouho budou moct být provozovány. Po původním záměru vyřadit plyn ze seznamu udržitelných zdrojů, který se setkal s kritikou ze strany některých členských zemí, nyní Evropská unie přišla s návrhem, kdy by za přísných podmínek mohly i plynové zdroje obdržet „zelenou nálepku“.
 
Podle nového návrhu z pera Evropské komise, který měla k nahlédnutí agentura Reuters, by plynové zdroje, které současně dodávají kromě elektřiny teplo či chlad, za splnění přísných emisních limitů a při podmínce uvedení do provozu do roku 2025 mohly být považovány za udržitelné investice. Nový návrh je součástí návrhu taxonomie pro udržitelné financování, která je zásadní pro definici aktivit, které lze v Evropě označit za udržitelné investice.
 
Přestože plynové zdroje při svém provozu produkují ve srovnání se svými uhelnými protějšky výrazně nižší objem emisí oxidu uhličitého, stále se jedná o fosilní palivo. Stejně tak se v poslední době soustředí i více pozornosti na úniky metanu při těžbě a přepravě zemního plynu, které by mohly ohrozit jeho klimatickou konkurenceschopnost vůči uhlí.
 
Navrhované podmínky pro „zelené“ plynové zdroje jsou přísné
I přesto, že by plyn mohl být označen za udržitelný zdroj, podle současného návrhu by tomu bylo pouze ve vybraných případech. Nové plynové zdroje, které by kromě elektřiny současně dodávaly teplo nebo chlad, by mohly být značené za udržitelné, pokud by byly náhradou emisně náročnějších zdrojů a vedly by ke snížení měrných emisí skleníkových plynů o nejméně 50 %. Celkově by pro tyto zdroje měl být stanoven limit 270 gramů CO2 na kWh energie a provoz by musely zahájit nejpozději do roku 2025.
 
V případě zdrojů, které by dodávaly pouze elektrickou energii, nebo případně i teplo či chlad, ale nesloužily by jako náhrada starších zdrojů s vyšší emisní náročností, ponechala Komise i v novém návrhu původní hodnotu 100 gramů CO2 na kWh. V případě zemního plynu by tak musely být tyto zdroje vybaveny technologií na zachytávání emisí (CCS).
 
Autor: oenergetice.cz, 25. 3. 2021

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031