Přečtěte si

(30. 8. 2019)

Skotsko buduje nejvýkonnější přílivovou plovoucí turbínu na světě

Ve Skotsku bude vyrobena a otestována nejvýkonnější přílivová turbína na světě. Bude mít výkon 2 MW a bude se ve vodě moci otáčet, tudíž bude využívat energii z obou směrů. Projekt dotuje skotská vláda.

Zpravodajský portál BBC informoval o novince ze Skotska. Místní vláda finančně podpoří projekt nejvýkonnější plovoucí přílivové turbíny na světě. Projekt obdrží dotaci 3,4 milionu liber a finance budou putovat ze zvláštního fondu, který podporuje právě přílivové elektrárny. Ve fondu je k dispozici celkově 10 milionů liber.

Technologie z Orkney
Největší turbína bude vyvinuta společností Orbital Marine Power, která má sídlo ve skotské oblasti Orkney. Z této oblasti a okolí se bude na projektu podílet hned několik firem. Samotné testování turbíny pak také proběhne v Orkney. V této oblasti již byla testována dřívější verze projektu. Turbína by měla mít délku 72 metrů.

„Věříme, že technologie přílivové energie může nejenom hrát důležitou roli v našem vlastním energetickém systému, ale má i podstatný potenciál pro export a tento fond pomůže přiblížit technologie přílivové energie ke komerčnímu využití,“ prohlásil k projektu skotský ministr pro energetiku Paul Wheelhouse.

Turbína nese označení O2 a bude disponovat výkonem 2 MW. Protože se jedná o plovoucí turbínu, bude se moci otočit o 180 stupňů, a bude tak přílivovou energii využívat z obou stran. Turbína bude pro testování nainstalována v evropském mořském energetickém centru v Orkney.

Skotsko podporuje přílivovou energii
Skotský ministr se dále nechal slyšet, jak oceňuje fakt, že tento důležitý mezník bude vybudován inovativní skotskou firmou ve Skotsku. Turbína bude vyrobena skotskou společností Texo Group v Dundee.

Developeři projektu chválí dlouhodobou podporu technologií přílivové energie ze strany skotské vlády. Ačkoliv skotská vláda tuto technologii podporuje, výrobě elektrické energie ve velkém měřítku pomocí přílivové energie a energie z vln nepomohla britská vláda v roce 2016, kdy zrušila svou podporu těmto technologiím.

Autor: oenergetice.cz, 30. 8. 2019

 


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031