Přečtěte si

(28. 7. 2017)

Evropa chce radikálně omezit emise

Zatímco nový americký prezident ukončil tažení USA proti emisím a globálnímu oteplování, Brusel chce v omezování zplodin v ovzduší pokračovat. Evropská unie schválila plán zpřísňující emise oxidů síry a dusíku i tuhých znečišťujících látek a zasadila tak další políček budoucnosti uhelné energetiky. Zatímco samotné dubnové rozhodnutí bruselských orgánů velký zájem médií nevyvolalo, v červnu se začaly objevovat zprávy ohledně jeho možných dopadů.

Jak upozorňuje týdeník Euro, nová regulace prošla jen těsně – pro hlasovaly země s podílem 65,14 procenta na hlasovacích právech. Podíl tak jen těsně překročil minimální požadovanou hranici 65 procent. Na výsledku to však nic nemění.

Hlavní obětí nové regulace bude teplárenství založené na uhlí. „Pokud se v nejbližších letech něco nestane, uhelné teplárny během pěti až sedmi let skončí,“ cituje Euro generálního ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápelu. Zástupci teplárenské branže proto volají po zvýšení dotační podpory pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, případně po uvalení uhlíkové daně na malé zdroje.

Na boj EU proti uhelným zdrojům upozornily také Hospodářské noviny. Napsaly, že v případě tepláren bude zavedení nových technologií znamenat zvýšení provozních nákladů, které bude nutné promítnout do konečných cen pro zákazníky. „Vybrané zdroje s nejmodernějšími systémy zvládnou plnit nové emisní limity prostřednictvím zvýšené spotřeby aditiv, což se pochopitelně promítne do růstu provozních nákladů. U většiny zdrojů v ČR bude nicméně potřeba provést další investiční opatření,“ uvádí Michal Kubíček, projektový manažer v poradenské společnosti Euroenergy.

Autor: IVD / Energetika a média / červenec 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červenec 2020 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031