Přečtěte si

(17. 5. 2017)

Počerady rozpoutaly diskusi o budoucnosti uhelné energetiky

Vyplatí se v budoucnosti v Česku provozovat uhelné elektrárny? A má ČEZ prodat elektrárnu Počerady? To jsou otázky, které v dubnu hýbaly českou mediální scénou.

Do debaty o budoucnosti uhelné energetiky v Česku se hned na začátku dubna vložili ekologičtí aktivisté, pro něž se prodej elektrárny Počerady rovná prodloužení jejího provozu. A to odmítají. Vláda by si v tradičních elektrárnách měla udržet vliv, aby mohla rozhodovat o jejich uzavření, napsal pro Ekolist.cz mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos. Některé veřejně známé osobnosti následně vyzvaly vládu, aby prodeji zabránila. „I naším cílem je snižování všech emisí, na druhou stranu nemůžeme poškozovat firmu a zavírat bezdůvodně elektrárny, pokud plní všechny přísné české i evropské normy,“ reagoval pro ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V obecnější rovině se uhelné energetice a její budoucnosti věnovala MF Dnes. Elektrárnám totiž možná zkomplikuje život připravovaná evropská legislativa, která může opět zpřísnit emisní limity. A to jen krátce poté, co energetici investovali miliardy, aby splnili stávající zákonné podmínky. Emise oxidů dusíku by neměly překročit 175 miligramů/m³, zatímco i nedávno nákladně modernizované uhelné elektrárny se dostávají na hodnoty kolem 200 mg/m3 či mírně pod tuto hodnotu. „Tento případ jasně odráží problém neustále se měnící legislativy u odvětví, kde je investiční cyklus delší než 10 let,“ uvedl k tomu Kříž.

Hlavním momentem, který rozpoutal debatu o Počeradech a dalších uhelných elektrárnách, zasahující i do politiky, se stalo diskusní setkání představitelů ČEZ s analytiky a novináři. Podle E15 z debaty vyplynulo, že ČEZ již uhelné energetice nevěří a do budoucna se v této oblasti chce soustředit pouze na provoz nových nebo modernizovaných elektráren v Ledvicích, Prunéřově a Tušimicích a teplárny Mělník. Zatímco kritici prodeje elektrárny Počerady tvrdí, že ČEZ by se zbavil ziskového zdroje, server Euro.cz upozornil, že loni sice elektrárna vydělala 439 milionů korun, ale předloni to bylo výrazně méně, a v roce 2015 dokonce elektrárna vzhledem k nízkým cenám elektřiny prodělala 624 milionů korun.

V diskusi o elektrárně Počerady takřka zapadla zpráva, že ČEZ hodlá do deseti let odstavit elektrárnu Dětmarovice. Ta spadá do skupiny zdrojů s kratší životností, se kterými ČEZ dlouhodobě nepočítá.

Autor: IVD / Energetika a média / květen 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031