Přečtěte si

(21. 4. 2017)

Westinghouse požádal o ochranu před věřiteli

Finanční potíže amerického stavitele jaderných elektráren Westinghouse Electric Company byly tématem číslo jedna z oblasti energetiky nejen pro světová, ale i česká média. Firma na konci měsíce potvrdila spekulace a využila kapitoly 11 amerického bankrotového zákona. Účast Westinghouse v soutěži na stavby nových bloků jaderné elektrárny Dukovany a tendru na dodávky jaderného paliva pro temelínské reaktory se tak podle mnohých stává nejistou.

„Ztráty dceřiné společnosti Westinghouse začínají být neúnosné, usoudilo vedení japonského průmyslového koncernu Toshiba. Japonci zvažují, že se problémové jaderné divize zbaví s pomocí bankrotu,“ napsal na začátku března týdeník Euro s odvoláním na informace agentury Reuters. Firmu prý táhnou ke dnu především ztrátové zakázky na stavby jaderných elektráren v USA.

Média následně spekulovala, že o Westinghouse by mohl mít zájem jeho jihokorejský konkurent KEPCO. „To by mohla být šance pro nás. Technologická reputace společnosti Westinghouse i korejské peníze by mohly v Dukovanech, jejichž dostavba je vládní prioritou číslo jedna, fungovat,“ uvedl fyzik Radek Škoda v komentáři na serveru iHNED.cz. V polovině měsíce již média otevřeně psala, že Westinghouse je na prodej. Vzápětí ale tyto spekulace uťalo samotné KEPCO, když jeho představitelé dali najevo, že nemají o amerického rivala zájem. Upozornil na to server Oenergetice.cz.

V souvislosti s nástupem nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, který má za úkol urychlit přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech, napsaly Hospodářské noviny, že český spěch hraje do karet konkurenci Westinghouse, především ruskému Rosatomu. Na tom se shodují i další komentátoři.

V závěru března se již novináři nezabývali otázkou, jestli Westinghouse požádá o ochranu před věřiteli, ale kdy se tak stane. Dočkali se 29. března. Zprávu zaznamenala prakticky všechna česká média. Ministerstvo průmyslu i Skupina ČEZ ovšem Westinghouse stále považují za zájemce o stavbu české elektrárny. „Zhruba okolo roku 2035 budeme potřebovat nový zdroj energie a v našem teritoriu vychází nejlépe jádro,“ citoval týdeník Ekonom šéfa strategie Skupiny ČEZ Dávida Hajmána, který v závěru měsíce vystoupil na diskusním setkání Institutu pro veřejnou diskusi.

Autor: IVD/Energetika a media/duben2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« duben 2021 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930