Přečtěte si

(13. 2. 2017)

Stát jedná se zájemci o stavbu jaderného zdroje

Stejně jako v několika přecházejících měsících se i v lednu v centru pozornosti českých médií drželo téma jaderné energetiky a dostavby jaderných elektráren v České republice. Hlavní událostí bylo zahájení konzultací s uchazeči o stavbu nového jaderného zdroje.

Tématu stavby nových jaderných bloků, především pak v lokalitě Dukovany, se celý měsíc intenzivně věnovaly regionální Horácké noviny. Na začátku ledna informovaly, že v rámci zjišťovacího řízení k hodnocení vlivu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany na životní prostředí své připomínky podala řada subjektů včetně zahraničních institucí.

Lidové noviny pak v článku s titulkem „Nový reaktor postaví ten, kdo dá nejvíc“ před polovinou měsíce informovaly, že Ministerstvo průmyslu na přelom ledna a února svolalo do Prahy šestici zájemců o stavbu jaderných bloků. „Chceme vědět, jestli jsou ochotni do projektu finančně vstoupit, a taky chceme znát jejich podmínky případného spolufinancování,“ řekl LN vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Většina sledovaných médií zaznamenala i další klíčovou událost měsíce – jednání Vládního výboru pro jadernou energetiku. Ministr financí Andrej Babiš již před jednáním LN řekl, že dokud bude ministr financí, stát stavbu nového jaderného zdroje finančně nepodpoří. I ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek by byl raději, kdyby se stavba obešla bez státních záruk. Výbor se na formě financování nedohodl, podle Mládka je třeba nejprve zanalyzovat, jaký dopad by měla stavba financovaná ČEZ na dividendovou politiku firmy a zda by nebyla negativně vnímána minoritními akcionáři.

Členové výboru se naopak shodli, že je třeba urychlit povolovací řízení, aby nový blok mohl nahradit odstavené bloky v Dukovanech do roku 2037. Energetický konzultant Dalibor Matějů v rozhovoru pro Právo uvedl, že termín 2035 pro první nový blok by se ještě dal stihnout, kdyby se zjednodušila povolovací řízení. Horácké noviny napsaly, že stát požádá Evropskou komisi o tzv. sektorovou výjimku, aby nemuselo probíhat výběrové řízení na stavbu nové jaderné elektrárny.

V závěru měsíce média reflektovala jednání s prvním zájemcem o stavbu nového jaderného zdroje – společností Rosatom. Její zástupci uvedli, že firma je připravena podílet se na financování projektu i na jeho provozu.

Ekonomické a energetické zpravodajské servery v lednu také podrobně rozebíraly ekonomické potíže amerického výrobce jaderných reaktorů Westinghouse. Jeho mateřská společnost Toshiba oznámila odpisy přes sto miliard korun a spekuluje se, že již nebude stavět žádné nové bloky. Česko tak možná přijde o jednoho z favoritů mezi potenciálními dodavateli.

Autor: IVD/Energetika a media/únor2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« duben 2021 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930