Přečtěte si

(18. 1. 2017)

Česká města zahájila přípravy na chytrou budoucnost

Česká města a obce se začínají vážně zabývat chytrými technologiemi a jejich uplatněním v každodenním životě svých obyvatel. Proběhla řada odborných konferencí na téma Smart City a ke konceptu se přihlásilo několik měst. Tématu si všímají také česká média.

Proběhla řada odborných konferencí na téma Smart City a ke konceptu se přihlásilo několik měst. Tématu si všímají také česká média. Počet obyvatel měst poroste a municipality na tento vývoj musí reagovat, napsaly Hospodářské noviny ve své příloze „Budoucnost chytrých měst“.

Ke konceptu Smart City se ke konci roku přihlásilo hned několik českých měst. Pražská primátorka Adriana Krnáčová nejprve v polovině prosince vystoupila na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi, kde Smart Cities označila za „ambici udržet vysokou kvalitu života prostřednictvím technologií“ a uvedla, že Praha má cíl stát se energeticky soběstačným městem. Na přelomu roku pak v rozhovoru pro MF Dnes přímo řekla, že chce, aby se z Prahy stalo Smart City, tedy „chytré město řízené prostřednictvím dat a informací“. Média si také všimla, že pražští radní schválili pilotní projekt, v rámci kterého se ve městě objeví několik chytrých laviček s Wi-Fi připojením a třicet odpadových nádob, které svozové firmě samy nahlásí, že jsou plné.

Nejen regionální tisk pak zaznamenal, že jihočeský Písek v prosinci vytvořil organizační složku Smart Písek, která se bude věnovat rozvoji chytrých technologií ve městě. V Písku už nyní fungují senzorická síť pro měření kvality ovzduší, monitorování obsazenosti odstavného parkoviště, řízení semaforů umožňující snazší průjezd záchranných složek nebo rozvoj elektromobility, napsaly HN.

Na přípravě chytrých projektů pracuje i Plzeň. „Technologické novinky zpříjemňují život Plzeňanům už několik let, a to v MHD, při jednání s úřady, při vyhledávání informací a podobně,” citovaly Novinky.cz primátora Martina Zrzaveckého.

Autor: IVD/Energetika a media/leden2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« duben 2021 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930