Přečtěte si

(20. 9. 2016)

Miliarda eur na výzkum a vývoj v oblasti energetiky

Nový pracovní program EU na období 2016-2017 počítá pro část Energetika s částkou vyšší než jedna miliarda EUR. Pracovní program je koncipován jako klíčový nástroj na cestě k Energetické unii, v níž tvoří výzkum a inovace jeden z pilířů.

Pracovní program je členěn do výzev k podávání projektů. Ty jsou dále rozděleny na jednotlivá témata, například energetickou účinnost, nízkouhlíkovou energetiku, tedy především obnovitelné zdroje, dále Smart Cities. Kromě toho bude možné i nadále předkládat projekty z oblasti energetiky do výzev Nástroj pro malé a střední podniky a Zrychlená cesta k inovacím.

Výzkum a inovace v energetice chce podpořit rovněž Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie), kterou projednala vláda. Z evropských dotačních prostředků, státního rozpočtu a dalších veřejných zdrojů by měl být podpořen výzkum a vývoj například v oblasti elektromobility či akumulace elektřiny z obnovitelných zdrojů. Strategii musí schválit následně také Evropská komise (EK), protože RIS3 je zejména nutným předpokladem pro čerpání evropských dotačních programů do roku 2020. EK již českou strategii jednou posuzovala, většinu jejího obsahu schválila, nicméně vrátila ČR k dopracování dvě kapitoly, které označila za příliš obecné. Právě tyto upravené kapitoly musela vláda nově schvalovat, aby mohla být strategie schválena EK jako celek a čeští vědci a výzkumníci získali přístup k evropským finančním prostředkům.

Počítá se třeba s podporou vývoje technologií na využití vedlejších energetických produktů ze spalovacích procesů uhelných zdrojů (popel, popílky, energosádrovec apod.), především pro produkci stavebních materiálů. Dále jsou to metody zpracování a úpravy radioaktivních odpadů a demontáže jaderných elektráren po ukončení provozu nebo levnější akumulace elektřiny z obnovitelných zdrojů energie pro domácí spotřebu.

Úspěchy v energetickém výzkumu

O dvou úspěšných projektech - turbíně pro potoky i pomalé řeky a o projektu EnergyCloud píšeme na jiném místě.

Velice zajímavý je i nadnárodní projekt SPEED (Silicon Carbide Power Electronics Technology for Energy Efficient Devices), v rámci něhož se vědci z týmu profesora Pavla Hazdry z katedry mikroelektroniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze spolupodílejí na vývoji polovodičových součástek využívajících karbidu křemíku a jejich aplikací v elektronických systémech. Tyto komponenty budou mimo jiné využity pro konstrukci moderních výkonových měničů, které jsou nezbytným prvkem inteligentních sítí.

Přelomový vynález představili také vědci ze středočeského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB). K výrobě elektřiny v domě nebo bytě bude již brzy stačit jen dřevo, sláma nebo jiná biomasa. Vědecký tým pod vedením Jakuba Maščucha vyhrál s prvním prototypem mikroelektrárny Wave v soutěži Ekologický oskar, Energy Globe Award, cenu za nejlepší nápad. "Mikroelektrárna může pokrýt spotřebu tepla a elektřiny u malých podniků, administrativních budov, bytových domů či škol. Směrem k domácnostem se budeme postupně posouvat," potvrdil Jakub Maščuch. Zařízení je výsledkem vývoje Fakulty strojní ČVUT a vědeckého centra u Kladna.

VUT v Brně bylo zase přijato do společného programu Energy Storage v rámci Evropské aliance pro energetický výzkum (EERA). Mezi zapojenými týmy jsou i výzkumné skupiny z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakulty strojního inženýrství.

Zdroj:http://archiv.ihned.cz/c1-65440940-miliarda-eur-na-vyzkum-a-vyvoj-v-oblasti-energetiky//Autor:AlenaAnděrová


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« duben 2021 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930