Přečtěte si

(27. 6. 2016)

České podniky se zakázek na nový Temelín nemusejí dožít

Část strojírenských firem, které staví elektrárny, už zkrachovala, další se potýkají s insolvencí.

Podíl českých společností při plánované výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně musí být co možná nejvyšší, požaduje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Naposledy to zopakoval minulý týden na konferenci o perspektivách českého energetického strojírenství.

Problém je ale v tom, že stavět se začne nejdříve za deset let a je otázkou, zda se toho dožijí tuzemští dodavatelé. Již dnes část z nich zkrachovala a další se dostávají do krize vinou nedostatku zakázek i chyb, které napáchali při stavbě a modernizaci elektráren v Česku a zahraničí.

POTÍŽE VÍTKOVIC I ČKD

Už loni padl stavební podnik Chladicí věže Praha, poté skončil v insolvenci pražský výrobce potrubních systémů pro elektrárny Modřany Power.

Letos do insolvenčního řízení zamířily už i větší a známější podniky z oboru – Vítkovice Power Engineering a ČKD Praha DIZ. Druhé jmenované společnosti zablokoval Specializovaný finanční úřad účty, když se přihlásil o úhradu daňového nedoplatku ve výši 791 milionů korun.

Holding Vítkovice ovládaný Janem Světlíkem, který chtěl hrát důležitou roli v předloni zrušeném tendru na dostavbu dvou nových bloků v Temelíně, bojuje také o přežití.

V kritickém stavu je hlavně energetická divize Vítkovic, kterou tíží nedostatek zakázek i problémy se spuštěním uhelné elektrárny v Turecku.

Vlastník elektrárny, podnik Adularya Energy, hrozí Světlíkově firmě pokutami i arbitráží.

ČÍŇANÉ ČECHY NECHTĚJÍ

Ministr Mládek by nicméně rád českým strojařům a inženýrům otevřel cestu i k zakázkám na stavbách atomových elektráren ve světě.

O možné spolupráci již se zástupci světových jaderných koncernů jednal.

„Ruský Rosatom a korejské Kepco jsou ochotné nám vyhovět. Westinghouse se k tomu zatím staví chladně,“ uvedl Mládek.

Nejmenší ochotu ke spolupráci prý mají Číňané.

„Měl jsem z jednání s nimi pocit, že by do Česka dovezli vše včetně dělníků a betonu,“ uvedl ministr Mládek k variantě, že by nové bloky v Temelíně či Dukovanech stavěl čínský uchazeč.

Více se dočtete v týdeníku Dotyk Byznys.

Zdroj:27.6.2016-Pražský deník-str.14-Ekonomika-Česko-DAVID TRAMBA-Pražskýdeník


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031