Přečtěte si

(24. 6. 2016)

Vítkovice, ČKD, Modřany Power. Kdo přežije do stavby Temelína?

Podíl českých společností při plánované výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně musí být co možná nejvyšší, požaduje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Otázkou je, kolik domácích podniků z oboru energetického strojírenství do té doby udrží výrobu a odborné kapacity.

"O možné spolupráci již ministr průmyslu se zástupci světových jaderných koncernů jednal. Českým strojařům a inženýrům chce otevřít cestu i k zakázkám ve světě. „Ruský Rosatom a korejské Kepco jsou ochotné nám vyhovět. Westinghouse se k této myšlence zatím staví chladně," uvedl Mládek ve čtvrtek na konferenci o perspektivách českého energetického strojírenství.

Nejmenší ochotu ke spolupráci prý mají čínští výrobci jaderných reaktorů. „Měl jsem z jednání s nimi pocit, že by do Česka dovezli vše včetně dělníků a betonu," uvedl Mládek k hypotetické variantě, že by nové bloky v Temelíně či Dukovanech stavěl čínský uchazeč.

Jenže účast tuzemských firem zůstává nejistá z více důvodů. Stavět se začne nejdříve za deset let a je otázkou, v jakém stavu v té době budou místní dodavatelé strojů a technologií pro elektrárny. Již dnes se dostávají do krize vinou nedostatku zakázek i chyb, které napáchaly při stavbě a modernizaci uhelných elektráren v Česku a zahraničí.

Potíže mají Vítkovice i ČKD

V loňském roce začaly přicházet zprávy o banktrotech dodavatelů pro energetiku. Jako první padl stavební podnik Chladicí věže Praha, poté skončil v insolvenčním řízení pražský výrobce potrubních systémů pro elektrárny Modřany Power.

Mezi největší věřitele v jeho případě patří Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ. Ta se domáhá stamilionového odškodného za nevyhovující dodávku potrubí pro severočeské uhelné elektrárny.

Letos skončily v insolvenčním řízení už i větší a známější podniky z oboru, jmenovitě Vítkovice Power Engineering a ČKD Praha DIZ. Druhá jmenová společnost se dostala do existenční krize poté, co se Specializovaný finanční úřad přihlásil o úhradu daňového nedoplatku ve výši 791 milionů korun a zablokoval firmě účty.

Holding Vítkovice ovládaný Janem Světlíkem chtěl hrát důležitou roli v předloni zrušeném tendru na dostavbu dvou nových bloků v Temelíně. Místo toho dnes hraje o vlastní přežití. V kritickém stavu je hlavně energetická divize Vítkovic, kterou tíží nedostatek zakázek i problémy se spuštěním uhelné elektrárny v Turecku. Vlastník elektrárny, podnik Adularya Energy, ztrácí trpělivost a hrozí Vítkovicím pokutami i mezinárodní arbitráží.

Dlouholeté potíže provázejí také spouštění nových uhelných bloků v Ústeckém kraji. Na vině jsou často tuzemští dodavatelé. Jen malou útěchou může být fakt, že největší průšvih, týkající se svarů ocelových dílů kotle v elektrárně Ledvice, způsobil francouzský výrobce Alstom.

Zdroj:http://www.dotyk.cz/byznys/vitkovice-ckd-modrany-power-kdo-prezije-do-stavby-temelina-20160624.html//Autor:DavidTramba


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031