Přečtěte si

(4. 6. 2016)

České firmy zkouší štěstí na dánském energetickém trhu. Ve hře jsou dodávky součástek pro větrné elektrárny

Zástupci devíti firem se v Dánsku setkali s energetickými giganty Dong Energy a Vestas.

Některé už zahájily jednání o možných dodávkách na konkrétní projekty.

Setkání zorganizovala česká ambasáda v Kodani.

České strojírenské firmy by v budoucnu mohly dodávat součástky energetickým firmám v Dánsku. Prorazit na tamním trhu mohou díky setkání s dánskou společností Dong Energy a největším výrobcem větrných elektráren na světě Vestas. Zástupci devíti českých společností na schůzkách v Kodani a Jutsku představili svou výrobu a některé firmy už zahájily jednání o možných dodávkách na konkrétní projekty.

Dvoudenní setkání v druhé polovině května připravilo velvyslanectví v Dánsku ve spolupráci s CzechTrade Scandinavia. "Hlavním cílem bylo představit české firmy v oblasti energetiky na dánském trhu a zajistit jim osobní setkání s představiteli nákupních sekcí dvou nejvýznamnějších společností na místním trhu," říká zástupce velvyslance Miroslav Čančík, který akci ambasády připravoval.

"Ministerstvo zahraničí aktivně pomáhá českým firmám při pronikání na zahraniční trhy. Například v roce 2015 bylo uspořádáno více než 80 projektů ekonomické diplomacie, kterými bylo v jejich proexportních aktivitách podpořeno více než 700 českých firem, letos se realizuje kolem 150 projektů," uvádí Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí pro ekonomickou spolupráci.

Zájem českých firem o setkání s dánskými energetickými giganty byl velký, přihlásil se jich dvojnásobek, než nakonec přijelo. Z nich si Dánové vybírali možné partnery podle svých aktuálních potřeb, mezi nimi byl například výrobce ocelových konstrukcí Baest Machines and Structures, Wikov Industry, která se zabývá výrobou převodovek nebo dceřiná společnost Třineckých železáren Strojírny a stavby Třinec.

Cena není důležitá

"Každé jednání bylo jiné. Dong Energy je státní firma, dánská obdoba ČEZ, a dodavatele na vypsané veřejné zakázky si vybírá podle výběrového řízení, takže se orientovala na popis procedury tohoto řízení. Českým firmám vylíčila, jakou formou se řízení vypisuje, s jakým náskokem, na co většinou bývá zaměřené, jaké má požadavky, takže společnosti z toho zjistily, zda je pro ně v tomto odvětví prostor," popisuje Čančík. Dong Energy je největší energetická společnost v Dánsku, loni utržila přes devět miliard eur.

"Pokud budou vyhlašovat pro nás vhodné projekty, hodláme se zúčastnit," uvedl František Kulovaný, ředitel společnosti Beast Machines and Structures. S Vestas probírali zakázku na svařované komponenty větrných elektráren.

Podle Čančíka pro Dány při výběru dodavatelů není důležitá nejlevnější nabídka. "Chtějí hlavně solidního, dlouhodobého partnera, o kterém vědí, že když budou potřebovat něco opravit, tak se ihned rozjedou montéři a celá situace se začne okamžitě řešit," říká.

Velký boom ve stavbě větrných elektráren právě zažívá Vestas, která od 80. let instalovala přes 55 tisíc elektráren v 70 zemích světa, a nyní nestíhá s výrobou. "Proto je pro ně teď důležité, aby věděli, že tato firma jim může dodat ocelové konstrukce, odsud mohou mít generátory, převodovky, a že to dají rychle dohromady," uvádí Čančík. Každá firma se tak s nákupčími Vestas z různých segmentů výroby mohla potkat na osobní schůzce a díky tomu, že se jedná o privátní společnost, tak firmy mohly zahájit jednání už o konkrétních projektech.

"Oni o nás vědí, my se v oblasti větrných elektráren pohybujeme, ale až do této schůzky jsme nikdy neměli možnost setkat se osobně. Touto cestou se nám podařilo, že je zajímáme jako dodavatel, zajímají je naše produkty a teď je na nás, ať doladíme jejich požadavky a detaily a uzavřeme spolu obchod. To ovšem nejsou jednoduché záležitosti a bude to nějakou dobu trvat," popsal generální ředitel společnosti Wikov Industry Antonín Růžička, který se setkání v Dánsku také zúčastnil.

Ambasáda chce v podobných akcích pokračovat

Velvyslanectví připravovalo setkání firem půl roku. "Pro nás to byly měsíce intenzivní práce, než se nám podařilo pootevřít si dveře a dostat se k nim. Sám pořád nedokážu uvěřit tomu, že se nám to podařilo, protože na začátku byli seveřané nekomunikativní," říká nadšeně Čančík a dodává, že Dong i Vestas se zdráhaly proto, že by mohlo být napadnutelné, kdyby po této schůzce najednou některá z českých firem vyhrála výběrové řízení.

"Po velké řadě osobních jednání s managementem společností se ale podařilo dánské partnery přesvědčit, že chceme postupovat zcela transparentně a nepožadujeme žádné mimořádné zvýhodnění ani předběžné závazky," uvádí Čančík. Podle něj hrál největší roli argument rozšíření portfolia perspektivních účastníků budoucích tendrů.

Ambasáda takovéto přímé setkání firem zorganizovala poprvé a její aktivita se u firem těší velkému úspěchu. Čančík uvedl, že i obě dánské společnosti mají o podobné setkání zájem i do budoucna.

"Česká republika je tradičním dodavatelem technologií pro energetický sektor a v Dánsku je již provozována celá řada elektrárenských a teplárenských celků a jednotek vyrobených v našich firmách," řekl velvyslanec v Dánsku Jiří Brodský. Momentálně například spolupracuje firma Sipral na opláštění ekologické spalovny Amager Bakke v Kodani.

Zdroj:http://byznys.ihned.cz/c1-65318170-ceske-firmy-zkousi-stesti-na-danskem-energetickem-trhu-ve-hre-jsou-dodavky-soucastek-pro-vetrne-elektrarny//Autor:Simona Janíková


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031