Přečtěte si

(30. 5. 2016)

Platy ve zdravotnictví zřejmě porostou. Stát přispěje příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy více

Stát přispěje příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun víc než letos.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček původně požadoval přes 5 miliard.

Přesto je prý schopen sestavit rozpočet tak, aby platy ve zdravotnictví příští rok vzrostly o 10 procent. Zdravotníci mu ale oponují.

Stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos, rozhodla v pondělí vláda.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) požadoval nárůst o 5,05 miliardy korun. Novinářům v průběhu jednání vlády řekl, že i s tím, co v pondělí dostal, je schopen sestavit rozpočet tak, aby stačil na desetiprocentní navýšení platů ve zdravotnictví. Pro letošní rok bylo navýšení poloviční.

Němeček doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců a podnikatelů díky dobré kondici ekonomiky. Navýšení plateb za státní pojištěnce pomůže zajistit prostředky na růst platů zdravotníků i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Bude to stačit, není to na nějaké velké vyskakování. Je to tak tak, abychom s tím vyšli," řekl Němeček. Doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců díky dobré kondici ekonomiky.

Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti. Shodla se na něm vládní koalice.

Němeček zdůraznil, že nepůjde o desetiprocentní nárůst platů jako takových, ale pouze tabulkové části. Nařízení vlády bude závazné pouze pro příspěvkové organizace. Němeček ale doufá, že výdělky porostou i v nemocnicích, které jsou obchodními společnostmi.

"Na jednání s Asociací krajů minulý týden jsme se dohodli, že bude uzavřena dohoda, kde kraje budou garantovat adekvátní navýšení i v obchodních společnostech," dodal Němeček.

Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun. Kolik přesně bude činit měsíční platba za pojištěnce, Němeček nedokázal říct. Nyní stát za jednoho pojištěnce odvádí každý měsíc 870 korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve uváděl, že ze státního rozpočtu by mohlo zdravotnictví na odvodech dostat v příštím roce navíc dvě miliardy korun. Dalších devět miliard korun navíc podle něj získá z nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců a firem, víc se vybere díky tomu, že rostou platy a klesá nezaměstnanost.

Návrh na zvýšení vyměřovacího základu, a tedy odvodů státu do zdravotnictví, musí podle zákona předkládat ministerstvo zdravotnictví vládě tak, aby do konce června o změně pro příští rok rozhodla.

Němeček připravil v lednu také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala. Touto valorizací by zdravotnictví získalo v období 2017 až 2019 každý rok navíc 8,44 miliardy, v roce 2020 pak 8,37 miliardy a platba státu by se dostala na úroveň toho, co odvádějí lidé bez zdanitelných příjmů, což je požadavek lékařské komory i odborů.

Zdravotníci jsou skeptičtí

Podle zdravotníků 3,6 miliardy na slíbené zvýšení platů v nemocnicích stačit nebude. Nepodaří se podle nich získat nové pracovníky, takže ti dosavadní budou ještě víc přetíženi a odchody z nemocnic budou pokračovat. Kvalita a dostupnost péče je ohrožena, varovali oslovení zdravotníci.

"Ministr Němeček udělal obrovskou politickou chybu tím, že od původní částky ustoupil. Znevěrohodnil tím své výpočty, pak už nešlo o seriózní jednání, ale handl jako na perském trhu," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zdravotnictví se podle něj dostane do velkých problémů, na desetiprocentní zvýšení platů nebude, na to by podle propočtů komory bylo zapotřebí 7,5 miliardy. Nebude ani na valorizaci úhrad ambulancím, na nové léky pro lidi s rakovinou či roztroušenou sklerózou.

Zdroj:HN//http://domaci.ihned.cz/c1-65311680-platy-ve-zdravotnictvi-zrejme-porostou-stat-prispeje-pristi-rok-na-zdravotni-pojisteni-o-3-6-miliardy-vice//Autor:ČTK,heg


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031