Přečtěte si

(12. 5. 2016)

Z čeho se vyrábí elektřina ve vašem kraji? Zjistěte to z interaktivní mapy

Česko i nadále patří mezi špičku v evropských statistikách čistého vývozu elektřiny, je v nich třetí za Francií a Německem. Export ovšem loni mírně klesl kvůli odstávkám jaderných elektráren a suchu v případě produkce z vodních zdrojů. Objem i technologie produkce se mezi jednotlivými kraji značně liší. Data Energetického regulačního úřadu o výrobě a spotřebě elektřiny do mapy a grafu zpracoval projekt Česko v datech.

Grafy a interaktivní mapu naleznete zde.

Jaderná elektrárna Dukovany představila 3. března nové záložní chladicí ventilátorové věže, které v současné době fungují ve zkušebním provozu. Stavba ventilátorových věží byla jednou ze stěžejních investic prováděných v posledních letech pro zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny.

Loni Česká republika vyrobila skoro 78 terawatthodin elektřiny a zároveň spotřebovala pouze 56,5 terawatthodin. Skoro 22 TWh tak směřovalo do zahraničí. „Česko v poměru mezi vyrobenou a exportovanou elektřinou patří k evropské špičce. V roce 2014 se téměř 21 procent vyvezené energie řadilo na starém kontinentu na druhé místo za Estonsko,“ uvedla Hana Kvartová z SAS Institute, který datovou analýzu zpracovával.

Grafy a interaktivní mapu naleznete zde.

Meziročně se výroba elektřiny loni snížila o více než dvě terawatthodiny. Stojí za tím odstávky obou jaderných elektráren, objem elektřiny vyrobené z jádra snížil z 35 na 32 procent. Snížila se i výroba ve vodních elektrárnách kvůli suchu. Částečnou kompenzaci přineslo navýšení výroby v paroplynových, přečerpávacích a fotovoltaických elektrárnách. Z obnovitelných zdrojů se v Česku vyrobí 10 procent energie, což je méně než průměr Evropské unie.

Grafy a interaktivní mapu naleznete zde.

„Konvenční zdroje jsou dnes pro stabilitu dodávek elektřiny nenahraditelné, v budoucnu se ale mohou posunout do role doplňku zdrojů obnovitelných,“ uvedl k výrobě z jádra konzultant společnosti Unicorn Systems, která na projektu spolupracuje. „Otázkou zůstává, kdy k tomuto přesunu dojde. Je proto klidně možné, že si vystačíme s prodlužováním životnosti stávajících jaderných elektráren a žádné nové již nikdy potřebovat nebudeme.“

Objem i technologie produkce se hodně liší podle jednotlivých krajů. Nejvíce se vyrábí v Ústeckém a Jihočeském kraji a kraji Vysočina. Na severu Čech je větší množství uhelných elektráren, v dalších dvou jmenovaných krajích se zase vyrábí elektřina z jádra. Nejmenší výroba byla naopak v Praze a Libereckém kraji.

Grafy a interaktivní mapu naleznete zde.

V Karlovarském kraji významnou část elektřiny produkuje paroplynová elektrárna Vřesová, v Olomouckém přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, v Libereckém zase solární zdroje. Jinde dominuje výroba z uhlí. Nejvíce této elektřiny spotřeboval Středočeský kraj s téměř osmi terawatthodinami. Praha zase nejvíce elektřiny využije v obchodech a službách.

Zdroj:http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/z-ceho-se-vyrabi-elektrina-ve-vasem-kraji-zjistete-to-z-interaktivni-mapy-1294960#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink//Autor:JanPavec,E15


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031