Přečtěte si

(9. 5. 2016)

Nemocnice: Na růst platů a mezd musí vláda dát peníze

Na desetiprocentní růst platů a mezd musí vláda dát nemocnicím peníze, shodli se dnes zástupci nemocnic s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Zaměstnancům mají přidat všechny nemocnice, státní, akciové společnosti i soukromé. Peníze cíleně rozdělí úhradová vyhláška. Po jednání se zástupci asociací státních, regionálních i soukromých nemocnic to řekl novinářům ministr.

"Pokud skutečně má být zrealizováno rozhodnutí koalice o desetiprocentním navýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních, tak je potřeba, aby stát velmi výrazně zvýšil platbu za státní pojištěnce. Náš minimální odhad je na čtyřech miliardách korun, jinak by to muselo jít na úkor péče pro pacienty, což si neumím představit," řekl ministr.

Pokud by měly nemocnice dostat peníze i na další rozvoj, je požadovaná částka ještě vyšší. Němeček navrhuje pro příští rok růst odvodů státu za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, na 1007 korun, systém by tak získal navíc 9,88 miliardy korun.

Ve fakultních a státních nemocnicích ministerstvo navýšení platů nařídí, v krajských nemocnicích by ho mělo zaručit memorandum, které chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepsat s kraji. V soukromých nemocnicích, pro něž nejsou závazné tarify ani krajské memorandum, bude navýšení zajištěno cestou úhradové vyhlášky, peníze budou poslány cíleně pro každého zdravotnického pracovníka, vysvětlil ministr.

Zástupci nemocnic probrali dnes s Němečkem také plán kroků do roku 2017, kterými by vláda ještě do konce svého funkčního období zdravotnictví stabilizovala. Opatření by měla vést k tomu, aby stoupl zájem o práci ve zdravotnictví. Zjednodušit se má postgraduální vzdělávání lékařů i sester, omezit se také má nynější přebujelá administrativa. K řešení administrativy vznikne do poloviny května pracovní skupina.

Zdroj:http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemocnice-na-rust-platu-a-mezd-musi-vlada-dat-penize/1347963//Autor:ČTK


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031