Přečtěte si

(17. 3. 2016)

Koch: Lidé chtějí vědět, čí proud odebírají

Bavorská firma Sonnen už pět let vyvíjí a vyrábí baterie pro ukládání energie z domácích elektráren. Teď zákazníky propojuje do komunity, v níž budou sdílet vyráběnou elektřinu. „Vždy bude někdo, kdo bude mít elektřinu na prodej, protože jeho baterie jsou už plné,“ říká Oliver Koch, provozní ředitel Sonnen.

* Jakou obchodní příležitost vidíte ve sdílené energetice?

Můžeme tím přinést dodatečnou hodnotu a zrychlit návratnost lidem, kteří už investovali do kombinace obnovitelného zdroje a baterie. Zaplatíme jim za přebytek elektřiny více, než kolik by dostali na anonymním trhu. A můžeme ji prodat někomu, kdo tuto elektřinu potřebuje.

* Za zprostředkování prodeje elektřiny si neúčtujete ziskovou marži. Proč to děláte?

Věříme, že spotřebitel chce regionální elektřinu a chce vědět, od koho ta elektřina pochází.

* Koho zajímá, jestli má elektřinu od Horsta ze Stuttgartu?

Existuje silný trend sdílené ekonomiky. Její zastánci říkají, že nechtějí elektřinu z anonymní velké elektrárny. Mladou generaci bude zajímat, od koho bere elektřinu. Byznysová příležitost tady je a my díky ní budeme vydělávat peníze na prodeji našeho zařízení.

* Když se váš zákazník chce do komunity zapojit, dáváte mu na baterie slevu přes 1800 eur. I tak na tom vyděláte?

Dáváme slevu, ale výměnou za členství v komunitě lidé platí měsíční fixní poplatek necelých 20 eur. Ten zahrnuje servisní podporu nebo delší záruku. Není ale nutné, aby zároveň tito zákazníci dodávali nebo odebírali elektřinu. To je nadstavba, které mohou využít.

* Jak rychle by tato komunita sdílené energetiky mohla růst?

V budoucnu bude skoro každý systém, který prodáme, zapojený do takové komunity. Trh s ukládáním energie roste tak rychle, že když náš roční prodej zdvojnásobíme, bude to pro nás špatný rok.

Zdroj:17.3.2016-E15-str. 11-Trhy//Autor:JanStuchlík


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červenec 2020 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031