Přečtěte si

(14. 3. 2016)

Slovenská vláda plánuje postavit Muskovu rychlodráhu hyperloop. Cesta z Bratislavy do Vídně by trvala osm minut

Futuristický dopravní projekt z dílny miliardáře Elona Muska by mohl propojit Bratislavu s Vídní, možná i s Prahou. Kalifornská společnost Hyperloop Transportation Technologies, která je jednou ze tří firem, jež Muskův koncept ultrarychlé přepravy v tubusech rozvíjejí, podepsala dohodu o spolupráci se slovenskou vládou.

"Start-up uvedl, že v úvahu přicházejí tratě z Bratislavy do rakouské Vídně, což by trvalo osm minut, a do Budapešti v Maďarsku," zmiňuje technologický server The Verge, co američtí byznysmeni ve střední Evropě plánují.

Cesta rychlostí zvuku: Kapslí nazývanou hyperloop se první cestující mohou svézt do pěti let - čtěte ZDE

Šéf Hyperloop Transportation Technologies Dirk Alhborn v poslední době intenzivně cestuje po světě a snaží se najít vhodná místa, kde by se dala technologie ozkoušet, poukazuje Verge. Alhborn má navíc ke střední Evropě blízko, protože sám pochází z Německa.

Slovenský ministr průmyslu Vazil Hudák k dohodě o spolupráci řekl: "Takovýto koncept dopravy by mohl předefinovat způsob osobní dopravy a posílit přeshraniční spolupráci v Evropě." Kdy dojde ke konkrétnějším krokům, ale zatím není známo.

Takzvaný hyperloop, který představil Elon Musk, zakladatel firem jako Tesla Motors či SpaceX, v roce 2013, spočívá v přepravě lidí nebo zboží uvnitř speciálního tubusu, kde je menší hustota vzduchu, a tak je v něm možné dosáhnout s dopravní kapslí rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Musk navíc tvrdí, že stavba těchto systémů bude levnější než budování železnic.

Hyperloop se do života snaží uvést už několik firem, Musk jim dal k dispozici know-how. Jednou je právě Hyperloop Transportation Technologies, která už má v Nevadě osmikilometrovou testovací trať.

O totéž usiluje i Muskova SpaceX a také firma Hyperloop Technologies, do jejíhož čela loni nastoupil dlouholetý vysoký manažer IT gigantu Cisco Rob Lloyd.

Zdroj:iHned.cz//Autor:LubošKreč//http://byznys.ihned.cz/c1-65201970-slovenska-vlada-chce-postavit-muskovu-rychlodrahu-hyperloop-cesta-z-bratislavy-do-vidne-by-trvala-osm-minut


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červenec 2020 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031