Přečtěte si

(22. 2. 2016)

ČEZ hledá novou inspiraci

Energetická firma chce dohnat konkurenci, která sází na světové Start-upy. Proto rozjíždí spolupráci s akcelerátorem Rockstart.

Vdobě proměny tradiční energetiky se státem kontrolovaný podnik ČEZ snaží naskočit do rozjetého vlaku inovací, ve kterém už nějakou dobu jedou jeho evropští konkurenti. Vstupuje do programu Smart Energy nizozemského startupového akcelerátoru Rockstart, díky kterému získá během tří let menšinové podíly ve 30 společnostech řešících efektivnější využívání energií. V příštích třech letech do nich zřejmě nalije desítky milionů korun.

Pro ČEZ jde o první podobnou investici mimo střední Evropu. Přestože přes svůj fond Inven Capital koupil menšinové podíly v německém výrobci baterií Sonnen nebo firmě na výrobu palivových článků Sunfire, do světa startupových firem se zatím kromě Česka neodvážil vstoupit.

Jeho konkurenti přitom už do desítek evropských a amerických start-upů pár let investují. Třeba německá energetická RWE začátkem února zveřejnila úmysl založit nový venture kapitálový fond, který by měl tyto vznikající projekty v Evropě a USA podpořit celkovou částkou 3,5 miliardy korun.

Investice ČEZ do nových energetických řešení zatím dosahovaly stamilionů korun, start-upy dosud rozjížděl jenom v Česku v rámci Czech ICT Incubatoru.

Dosavadní akvizice české energetické skupiny, prováděné přes její fond Inven Capital, jsou zatím dvě. Jednu z nich představuje německý výrobce baterií Sonnen, druhou další německá firma Sunfire, která vyrábí palivové články. V obou ČEZ drží menšinové podíly. Nechat se inspirovat „Na spolupráci s Rockstartem se těšíme. Vývoj a uvádění nových služeb na trh vyžadují rychlost, efektivitu a neotřelé přístupy. V tom jsou start-upy často velmi silné. Chceme nové služby a produkty start-upů společně testovat na našich trzích. Tato spolupráce může být zároveň zdrojem investičních příležitostí,“ říká manažer útvaru inovací společnosti ČEZ Ladislav Bárta.

Rockstart své programy uskutečňuje prostřednictvím Smart Energy fondu, jehož podílníky jsou vedle ČEZ třeba energetická firma Cofely nebo město Amsterdam. Výše podílů všech partnerů jsou přitom srovnatelné a celkové jmění fondu má pro letošek dosahovat 750 tisíc eur, tedy 20 milionů korun.

Fond výměnou za poskytnuté služby typu právního či finančního poradenství dostane osmiprocentní podíl v každém z deseti vybraných start-upů. ČEZ tak v letech 2016 až 2018 poskytne každý rok konvertibilní úvěr celkem třiceti firmám výměnou za jejich menšinové podíly.

„Z našeho pohledu nejde o horentní investici. Jde nám hlavně o zdroj inspirace a propojení s celým světem. Zisk můžeme mít z případného zhodnocení firem v budoucnu. Zároveň nejsme vystaveni riziku dodatečných nákladů,“ uvedl Bárta.

„Věříme, že někteří účastníci našeho programu najdou uplatnění na trzích, na nichž ČEZ působí, a že se také stanou akvizičním cílem pro různé investory včetně fondu Inven Capital, který ČEZ vlastní,“ dodal Freerk Bisschop, programový ředitel Rockstart Smart Energy. Uhlí už k ziskům nestačí Z dlouhodobého hlediska je sázka na obnovitelné zdroje a úsporné technologie, jejichž vlajkovou lodí jsou dnes start-upy a středně rozvinuté technologické firmy, logickým krokem. Většina evropských energetických kolosů pomalu vyklízí pozice na poli fosilních paliv a sází čím dál víc na inovace, aby tak byly v souladu s politikou EU, která soustavně tlačí na přechod na moderní a čistou energetiku.

Zvláště německé firmy, jako již zmíněná RWE, expandují v oblasti solárních nebo větrných elektráren doma i ve světě a za tímto účelem vstupují do globálních start-upů.

Zatímco ČEZ v současnosti spoluvlastní skrze Inven Capital dvě inovativní společnosti, třeba E. ON už stačil vstoupit zhruba do desítky takových firem.

„Naše týmy pracují v inovačních centrech v Silicon Valley, Tel Avivu nebo Birminghamu. Všude tam spolupracujeme se start-upy, od nichž postupně přejímáme nové formy produktů a služeb,“ uvádí koncernová strategie RWE.

Podobně chce fungovat i ČEZ, který je však v tomto směru trochu pozadu.

Energetické firmy a jejich sázka na budoucnost

ČEZ začal na investice do nových technologií myslet v roce 2013, když založil fond Inven Capital, jehož prostřednictvím chce nakupovat nadějné společnosti. Nyní vedle toho rozjíždí partnerství s nizozemským startupovým akcelerátorem. Kolik má na tyto aktivity peněz a jak daleko je s podobnými projekty konkurence?

ČEZ

Kolik plánuje investovat? - 5mld. Kč
Odkdy: 2013

Fond ČEZ Inven Capital má na investice celkem 5 miliard korun. Za 12 let chce získat a prodat 15 až 20 společností. Fond nyní vlastní firmy:

Sonnen je německým lídrem ve výrobě a prodeji bateriových systémů skladování elektrické energie pro domácnosti i firmy. Jeho modulární bateriové řešení zajišťuje zvýšení soběstačnosti v zásobování energií, aktivní energetický management a kompatibilitu se smart home systémy. Sídlo společnosti je ve Wildpoldsriedu v Německu s pobočkou v Los Angeles v Kalifornii. ČEZ do společnosti přes Inven vstoupil v červenci 2015, kdy získal menšinový podíl, jehož výše není známa. Investice dosáhla stovek milionů korun. ?

Sunfire vyvíjí a vyrábí palivové články a elektrolyzéry. Využití jejích technologií zahrnuje třeba výrobu elektrické energie v ostrovních systémech nebo přeměnu elektřiny na plyny či tekutá paliva. Společnost byla založena v roce 2010 a sídlí v Drážďanech v Německu. ČEZ do ní menšinovým podílem vstoupil loni v listopadu. Cena podílu není známa.

Nizozemský startupový akcelerátor
ČEZ nyní začíná partnerství s nizozemským startupovým akcelerátorem Rockstart. V rámci programu Smart Energy získá během tří let v rámci společného fondu investorů menšinové podíly v celkem 30 mladých firmách z celého světa, které se do programu přihlásily. Kolik ČEZ do start-upů nalije, není známo. Zřejmě ale půjde o menší sumy, maximálně v řádu desítek milionů korun.

Zdroj: Inven Capital, ČEZ, archiv HN

RWE

Kolik plánuje investovat? - 3,1 mld. korun přes RWE Innego, 6,6mld. Kč a 3,5 mld. přes nově zakládaný venture fond
Odkdy: 2008

RWE dlouhodobě investuje miliardy korun do start-upů v Evropě nebo USA. Firma 5. února oznámila založení nového venture kapitálového fondu na podporu start-upu hospodařícího se sumou 3,5 miliardy korun. Podle slov zástupců firmy vidí RWE budoucnost v obnovitelných zdrojích a nových technologiích pro úsporu energií, které přinášejí právě start-upy.

EDF(Électricité de France)

Kolik plánuje investovat? - 2,4mld. Kč
Odkdy: 2012

Francouzský elektrárenský kolos pro start-upy zřídil fond o velikosti 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). Zatím z 1000 mladých firem vybral devět původem z Norska, USA nebo Francie. Stejně jako ČEZ investoval do německého Sunfiru nebo do Forsee Power Solutions vyrábějícího baterie, které konkurují americké Tesle. Na inovace EDF ročně vydá celkem 1,3 miliardy korun.

Zdroj: 22.2.2016 - Hospodářské noviny - 12 - Podniky a trhy//Autoři:Jan Úšela, Nikita Poljakov


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červenec 2020 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031