Přečtěte si

(18. 11. 2015)

Ministerstvo průmyslu: Blokací podpory zelené energie porušuje ERÚ zákon

Energetický regulační úřad (ERÚ), který stále odmítá vypsat podporu pro obnovitelné zdroje pro rok 2016, jedná v rozporu se zákonem, tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). ERÚ s nařčením nesouhlasí, prý je to právě MPO, které nutí úřad zákon překročit.

ERÚ odmítá vypsat podporu 41 miliard korun pro zdroje spuštěné mezi lety 2005 až 2012, které dosud neschválila Evropská komise. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková minulý týden v prohlášení na stránkách ERÚ uvedla, že veřejná podpora může být poskytnuta jen zdrojům, které takzvanou notifikaci mají.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již dříve uvedl, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni a ERÚ podporu vypisoval. V dnešní zprávě ministerstvo podotýká, že Evropská komise je o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by se měla dokončit na jaře 2016.

„Nepochopitelné jednání regulátora nejen ohrožuje Českou republiku ve splnění jejích závazků vůči Evropské unii ohledně podílu obnovitelných zdrojů energie do konce roku 2020, ale je i v rozporu s českým energetickým zákonem,“ uvedl Mládek.

Netransparentní jednání

Podle ministerstva ERÚ porušuje ustanovení zákona, které uvádí, že „ERÚ postupuje tak, aby byla zajištěna transparentnost a předvídatelnost výkonu jeho pravomocí“. Dodává, že současné jednání úřadu však není transparentní, natož předvídatelné, a rozhodně odporuje legitimním očekáváním ze strany podnikatelského sektoru. Česku také podle MPO hrozí kvůli nevypsání podpory prohrané soudní spory a arbitráže.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka v reakci řekl, že úřad k porušení zákona nutí právě ministerstvo. „V minulých letech jsme podporu vypisovali v cenovém rozhodnutí s tím, že jsme ale upozorňovali, že platí pouze pro zdroje, které mají notifikaci. Ministerstvo to ignorovalo a podporu vyplácelo. Letos nám ministerstvo v dopise napsalo, že podporu nemáme vyplácet ani v cenovém rozhodnutí. Obáváme se, že pokud bychom ji vypsali, tak bychom byli vystaveni trestnímu stíhání,“ uvedl mluvčí.

K záležitosti se na dnešní konferenci o surovinové bezpečnosti vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Z pohledu vlády tady není žádný důvod pro to, aby energetický úřad nejednal dostatečně transparentně a v příslušných termínech nevydal adekvátní rozhodnutí, které vyplývá z naší legislativy a předcházejících rozhodnutí úřadu,“ uvedl premiér.

Přečtěte si: Český průmysl ušetří stamiliony snížením příspěvku na zelenou energii

Potvrdil také pondělní Mládkova slova, že problematikou se bude na pátečním jednání zabývat vláda. „Požádal jsem ministra Mládka, aby na nejbližším jednání vlády informoval o situaci kolem Energetického regulačního úřadu,“ dodal. ERÚ má na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje čas do 30. listopadu.

Ministerstvo průmyslu a energetický úřad se dostávají do sporů dlouhodobě. ERÚ například kritizoval přípravu i znění novely energetického zákona, kterou letos v květnu podepsal prezident Zeman. Úřad varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Mládek naopak opakovaně ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší.

ERÚ má výhrady rovněž ke vzniku pětičlenné Rady ERÚ, která by měla do budoucna úřad řídit. Vitásková loni v listopadu uvedla, že nemá problém s tím, aby rada úřadu vznikla, vadí jí ale její podoba. Upozornila, že se instituce může politizovat, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

18.11.2015 - e15.cz - Průmysl a energetika


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031