Přečtěte si

(19. 11. 2015)

Stát by měl zvýšit zásoby jaderného paliva

Česká republika by měla zvýšit zásoby paliva pro jaderné elektrárny, které bude skladovat na svém území. Shodli se na tom včera účastníci konference o surovinové bezpečnosti.

Dosud má Česko zásoby na jeden až 1,5 roku, schválená energetická koncepce počítá do budoucna s navýšením zásob až na čtyři roky.

Navýšení zásob označil za jeden z úkolů pro společnost ČEZ také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se diskuse zúčastnil. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš označil zvýšení zásob za nutnost. „Rádi bychom o tom vedli jednání a naplnili to nějakým slovním ujednáním, tak aby to palivo bylo na našem území a v naší moci,“ řekl Beneš.

            Poradce ministra průmyslu Pavel Šolc připomněl, že Státní energetická koncepce počítá s navýšením zásob až na čtyři roky ve vazbě na navýšení podílu energie vyrobené z jaderných zdrojů. O kolik konkrétně plánuje zásoby rozšířit ČEZ, Beneš neupřesnil. V současnosti dodává palivo do obou českých jaderných elektráren, v Dukovanech a Temelíně, ruská společnost TVEL. Elektrárna v Temelíně zpočátku používala palivo od americko-japonské společnosti Westinghouse, v roce 2010 ale přešla na ruské palivo. ČEZ má s firmou smlouvu na dodávky paliva do Temelína do roku 2020 s opcí až na deset let. V Dukovanech má ČEZ s Rusy uzavřenou smlouvu do konce provozu nynějších bloků.

Financování nových bloků se ještě neřeší

Sobotka uvedl, že navýšení zásob je jedním z úkolů, který nyní stojí před ČEZ. Mezi další podle něj patří například získání povolení potřebné pro prodloužení provozu Jaderné elektrárny Dukovany či přípravu stavby nového bloku tamtéž. Se stavbou nových jaderných bloků v ČR počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky.

            „Počítá se s výstavbou nového bloku v Dukovanech a následně také v Temelíně,“ sdělil premiér. Jak přesně bude projekt financován, ale specifikovat nechtěl.

19.11.2015 - Právo


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031