Přečtěte si

(18. 9. 2015)

Drábová: Myslím si, že dojde k dostavbě Temelína i Dukovan

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové v nepříliš vzdáleném budoucnu dojde k dostavbě obou českých jaderných elektráren. Řekla to na diskusi o budoucnosti jádra v ČR, kterou pořádal týdeník Ekonom a Institut pro veřejnou diskusi.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové v nepříliš vzdáleném budoucnu dojde k dostavbě obou českých jaderných elektráren. Řekla to na diskusi o budoucnosti jádra v ČR, kterou pořádal týdeník Ekonom a Institut pro veřejnou diskusi. Ministerstvo průmyslu má konkrétní způsob výstavby nových bloků v Temelíně i Dukovanech představit do konce příštího roku.

"Nemám sice křišťálovou kouli, ale můj odhad je, že tak do deseti let uvidíme v Dukovanech a Temelíně podobné obrázky, jako jsme viděli zhruba před 20 lety při stavbě jaderné elektrárny Temelín," uvedla Drábová.

Podle ní celá Evropa včetně Česka nyní hřeší na to, že ji z hlediska energetiky infrastrukturně zajistily předchozí generace. "Díky tomu zatím nemáme žádné vážné starosti. Otázkou je, co ale zanecháme těm, co přijdou po nás. A pokud máme něco začít dělat, tak moc možností nemáme," dodala.

Česká vláda letos v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle něj je z pohledu státu žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho nového bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá ale dořešit, jak výstavbu nových bloků financovat.

Přijatý materiál obsahuje tři základní varianty financování výstavby. Z pohledu státu je podle plánu nejvíce preferovanou variantou investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren, kterým je energetická firma ČEZ, popřípadě její dceřinou společností. Právě variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ označil několikrát za nejpravděpodobnější scénář i ministr průmyslu Jan Mládek a při květnové návštěvě elektrárny Dukovany ji podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby výstavbu nového bloku v Dukovanech, který podle dřívějších vyjádření politiků zřejmě přijde na řadu jako první, financoval samotný ČEZ.

Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba řekl, že na již schválený plán bude navazovat předložení studie, která už bude obsahovat konkrétní způsob výstavby nových jaderných bloků v ČR. Jejím obsahem by podle něj měl být mimo jiné vybraný obchodně investiční model výstavby nových bloků a další nutné kroky pro zajištění výstavby. "Tato studie by měla být vládě ČR předložena do konce příštího roku," dodal.

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín, hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance ze strany současné vlády. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš letos v červnu řekl, že výstavba každého nového jaderného bloku v ČR bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. I on připustil, že jako první zřejmě dojde k vyhlášení tendru na stavbu jednoho nového bloku v Dukovanech.

Z jaderných zdrojů v současnosti pochází asi třetina vyrobené elektřiny v Česku. Podle optimalizovaného scénáře letos schválené Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. Materiál uvádí, že v roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

18.9.2015 - tyden.cz


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031