Přečtěte si

(10. 3. 2015)

Pět nejdůležitějších zpráv z byznysu, které by vám neměly uniknout

Premiér Sobotka zahájí za účasti ministrů dopravy a průmyslu a obchodu Fórum českého stavebnictví 2015.

Proběhne jednání ministrů financí zemí EU. Potvrdit by měli postoj členských zemí unie ke vzniku Evropského fondu strategických investic.

Atény představí zprávu o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za únor v Řecku.

Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Začne Fórum českého stavebnictví 2015, které zahájí premiér Bohuslav Sobotka. Zúčastní se také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

Praha. Mezinárodní konference "Evropský den" na téma hospodářské reformy v Evropě - zodpovědnost vs. solidarita.

Praha. Proběhne diskusní setkání Energetické úspory jako příležitost k růstu, které z cyklu Energetická bezpečnost ČR pořádá Institut pro veřejnou diskusi.

Ostrava. Začne největší veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS.

Brusel. Proběhne jednání ministrů financí zemí EU. Potvrdit by měli postoj členských zemí unie ke vzniku Evropského fondu strategických investic (EFSI), prodiskutovat postup Evropské komise při řešení nadměrného deficitu Francie a zabývat se budou také zprávami o ekonomické situaci jednotlivých zemí.

Atény. Zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za únor v Řecku.

ECB začala chrlit miliardy nových eur. Nákupem dluhopisů podpoří ekonomiku eurozóny

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila avizovaný a dlouho očekávaný program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci.

Krok ECB zvýšil ceny vládních dluhopisů, dopady na ceny akcií ale příliš významné zatím nejsou. ECB již v lednu uvedla, že bude prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších aktiv měsíčně pumpovat do ekonomiky eurozóny zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč). Minulý týden upřesnila, že nákupy zahájí v pondělí.

ECB začala chrlit miliardy nových eur. Nákupem dluhopisů podpoří ekonomiku eurozóny - čtěte ZDE

Podle obchodníků, které citoval list The Wall Street Journal, centrální banky v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky v pondělí začaly nakupovat například německé, francouzské, italské či belgické dluhopisy. "Na trhu jsme už od rána," uvedl například mluvčí německé centrální banky.

Export v lednu rostl pomaleji, než se čekalo. Nedařilo se ani Německu

Zahraniční obchod Česka v lednu skončil podle předběžných výsledků v přebytku 17,3 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 1,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil především obchod s minerálními surovinami, u kterého se meziročně snížil deficit o 7,2 miliardy Kč. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.

Vývoz tuzemských firem se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 4,9 procenta a dovoz o 4,5 procenta.

Export v lednu rostl pomaleji, než se čekalo. Nedařilo se ani Německu - čtěte ZDE

Na celkové bilanci obchodování se zahraničím se vedle minerálních paliv kladně podepsalo i meziroční snížení schodku v obchodu se surovinami. Naopak nepříznivě se podle statistiků vyvíjel obchod se stroji a dopravními prostředky, kde klesl přebytek o 4,1 miliardy Kč. Přebytek se ale snížil i obchodováním s průmyslovým spotřebním zbožím a s polotovary a materiály, u chemických výrobků se prohloubil deficit.

Češi si oblíbili nákupy v Německu. Na východě Bavorska utratí 100 milionů eur ročně

Pohraniční oblast okolo německého městečka Cham (někdy česky nazývaného Kouba) nepatřila ještě před několika lety mezi místa, která Čechy vítala. Dnes ale čeští zákazníci v okrese utratí 53 milionů eur ročně. Vyplývá to ze studie o spotřebním chování Čechů, kterou vypracovala hospodářská komora v Řezně.

Podle ní si Češi nákupy v Německu oblíbili, a to hlavně o svátcích, kdy jejich útrata ještě roste. Například ve východním Bavorsku utratí ročně 95 milionů eur.

Češi si oblíbili nákupy v Německu. Na východě Bavorska utratí 100 milionů eur ročně - čtěte ZDE

Právě městečko Cham je ukázkovým příkladem, jak se přijetí Čechů v této oblasti změnilo, píše Bayerischer Rundfunk. Na počátku 90. let zde cedule nabádaly české zákazníky, aby nekradli. Nyní na Čechy v tamějších obchodech čekají jiné cedule - informační tabule s otevírací dobou napsanou česky.

Zájem českých firem o bankovní úvěry v cizích měnách je rekordní

Tolik úvěrů v eurech či dolarech ještě banky svým klientům nikdy v historii nerozpůjčovaly. V lednu činil podíl úvěrů v cizích měnách na celkových pohledávkách bank za podniky a domácnosti přes osmnáct procent. To představuje téměř 490 miliard korun. Půjček v cizích měnách využívají především exportéři. Ti mají totiž své příjmy rovněž v cizí měně a přirozeně se tak zajišťují proti kurzovému riziku.

Zájem českých firem o bankovní úvěry v cizích měnách je rekordní - čtěte ZDE

A dá se očekávat, že zadlužení v eurech či dalších zahraničních měnách pak zejména u podniků, na které připadají prakticky všechny tyto půjčky, do budoucna poroste. Myslí si to i guvernér České národní banky Miroslav Singer. "Současná výše zadlužení v cizích měnách je hluboko pod číslem, kdy by to začínalo být nějak dramatické," říká Singer.

Konec realitní krize. Ceny bydlení ve Španělsku poprvé od roku 2008 vzrostly

Ceny bydlení ve Španělsku loni vzrostly o 0,3 procenta. Zaznamenaly tak první růst od roku 2008, kdy splaskla bublina na tamním realitním trhu. Pondělní data statistického úřadu INE naznačují, že realitní trh v této jihoevropské zemi se dostává z dlouhodobé krize. Ceny bydlení se během ní propadly o 37 procent.

Konec realitní krize. Ceny bydlení ve Španělsku poprvé od roku 2008 vzrostly - čtěte ZDE

Loni táhly trh vzhůru především ceny nového bydlení, které se zvýšily v průměru o 0,9 procenta. Starší bydlení zdražilo v průměru o 0,1 procenta, upozorňuje agentura AFP. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku se ceny bydlení meziročně zvýšily o 1,8 procenta. Rostly tak nejrychleji od začátku roku 2008.

10.3.2015 - byznys.ihned.cz - byznys.ihned.cz


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031