Přečtěte si

(12. 3. 2015)

Nespoléhejme jen na zateplování budov

,zaznělo na konferenci o energetických úsporách v Praze

Konference IVD

Efektivnější využívání energií ve firmách, domácnostech i veřejném sektoru je správné a nevyhnutelné. Na tom se účastníci diskusního setkání na téma „Energetické úspory jako příležitost k růstu“ shodli. Názory na to, jak k vyšší efektivitě dospět, se však rozcházejí.

            Ředitel útvaru rozvoje podnikání ČEZ Petr Štulc zmínil, že nákladově vychází nejlépe energetický management, modernizace zdrojů energie a sítí a podpora stavby pasivních domů. „Nejméně nákladově efektivní je zateplování a instalace solárních panelů na střechách,“ řekl Štulc na konferenci pořádané Institutem pro veřejnou diskusi a týdeníkem Ekonom.

            Nesouhlasili s ním jednatel firmy EkoWatt CZ Jiří Beranovský a zástupce sdružení Šance pro budovy Ondřej Šrámek.

Podle jejich názoru je naopak třeba projekty s delší návratností, jako je zateplování budov, podpořit státní dotací.

            Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve svém vystoupení upozornil na paradox – úspory ve vytápění zřejmě povedou k růstu spotřeby elektřiny. Pro potřeby nízkoenergetických domů se totiž hodí elektrické vytápění a tepelná čerpadla.

Foto popis| Jak snížit spotřebu a neutratit zbytečně miliardy korun? O tématu diskutovali (zprava) energetický expert Svazu průmyslu a dopravy Jakub Vít, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, Martin Mikeska z Hnutí Duha a ředitel útvaru rozvoje podnikání ČEZ Petr Štulc.

Foto popis| Energetické úspory jsou pro český průmysl více příležitost než hrozba. „Opatření je třeba nasměrovat tak, aby maximalizovala HDP a zaměstnanost v Česku,“ doporučil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Foto popis| „Nezapomínejme na důchodový efekt,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Čím budou lidé bohatší, tím více elektrospotřebičů si domů pořídí.

12.3.2015 - Ekonom - Společnost


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031