Přečtěte si

(15. 10. 2013)

Přenosové síti nyní bezprostřední selhání nehrozí,míní energetici

Tuzemskou přenosovou síť by v nejbližším období nemělo ohrozit žádné selhání, které by vedlo k zastavení dodávek elektřiny. Na dnešním setkání Institutu pro veřejnou diskusi se na tom shodli zástupci provozovatele soustavy ČEPS a energetické společnosti ČEZ. Riziko takzvaného blackoutu by se podle ředitele útvaru Analýzy trhů a prognózy ČEZ Pavla Řežábka mohlo zvýšit kolem roku 2020 v souvislosti s odpojováním klasických zdrojů.

"Nemůžeme říct, že kvůli obnovitelným zdrojům je větší riziko rozsáhlých poruch. Obnovitelné zdroje představují pro přenosovou soustavu určité problémy zejména z důvodu, že není schopná tak pružně reagovat," uvedl ředitel sekce Energetické a řídicí informační systémy společnosti ČEPS Josef Fantík s tím, že situaci ale pomáhají vyrovnávat ostatní zdroje. "Bezprostředně nějaký blackout, tedy selhání sítě, nehrozí, je to ale problém, kterému se musíme věnovat," dodal.

Podle Řežábka sice obnovitelných zdrojů neustále přibývá, provozovatelé přenosových sítí ale mají možnost dodávku z těchto míst odpojit a situace se tak v uplynulém období nijak nezhoršila. "V tomto smyslu není důvod, proč by měly nastat problémy," poznamenal Řežábek.

Současně ale podle něj někteří velcí hráči jako RWE a E.ON chystají odstavení řady klasických elektráren, podle banky Morgan Stanley to má být během dvou až tří let asi 25.000 megawatt, tedy asi dvojnásobek toho co má k dispozici ČEZ. "V této situaci, kdy bude ubývat klasických zdrojů, které můžou zajistit bezpečné dodávky, někdy kolem roku 2018 a 2020 se to riziko může velmi výrazně zvýšit," upozornil.

Obnovitelné zdroje mohou stabilitu přenosové sítě ohrožovat vzhledem k nestabilitě dodávek solární a větrné elektřiny, a to například v zimních obdobích vysoké poptávky.

Česko zažilo stav energetické nouze v roce 2006, kdy mělo výpadek dodávek elektřiny na svědomí především velmi horké počasí, neplánované odstavení mezinárodních vedení v zahraničí a havárie na vedení tuzemské přenosové soustavy. Velké firmy tehdy musely omezit odběr proudu a řadě z nich to způsobilo milionové škody. Od té doby ale prošel změnou například způsob dispečerské řízení tuzemské soustavy.

15.10. 2013, blesk.cz   


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031