Přečtěte si

(29. 10. 2013)

Zbaví nás elektřina závislosti na ropě a zemním plynu?

Lidstvo stále hledá cesty, jak omezit svou závislost na ropě, ale i na zemním plynu tím, že využívá více elektrickou energii. Pro země, které stejně jako ČR nemají vlastní ložiska ropy a plynu, je to způsob, jak snížit svou závislost na cizích zemích, v našem případě zejména na Rusku. Vývoj nových technologií usiluje právě o to, aby bylo možné využívat elektřinu co nejvíce například v dopravě nebo k chlazení a vytápění.

            V dopravě se vkládají velké naděje v rozvoj elektromobilů, které už lze občas vidět v ulicích měst. Teplo do domů dnes mohou zajistit například tepelná čerpadla, která rovněž fungují na elektřinu a snižují náklady na vytápění až o dvě třetiny. Odborníci na energetiku se shodují v tom, že podíl elektřiny na celkové spotřebě energií poroste. Také scénáře Evropské komise počítají, že do roku 2050 elektřina téměř zdvojnásobí svůj podíl na spotřebě všech energií. „Neexistuje pochybnost o tom, zda je elektřina energií budoucnosti, záleží jen na tom, jaký se zvolí postup. Elektřina nebude dominantní zdroj energie jen v případě, že se najde nějaké řešení – a na to já nevěřím,“ potvrzuje český vědec Jan Procházka, který se zabývá vývojem nových elektrických baterií.

Na cestě k takzvané elektrifikaci je ale potřeba zdolat složité překážky. Aby využívání elektřiny mělo ekologický smysl, je potřeba ji také získávat bez emisí. Obnovitelné zdroje však nevyrábějí elektřinu plynule a způsobují vysoké výkyvy v síti. Větrníky a solární elektrárny zkrátka nevyrábí elektřinu zrovna v době, kdy je jí zapotřebí. Velký přebytek energie v síti pak může v extrémním případě způsobit i její výpadek, takzvaný black-out. Tuto hrozbu momentálně řeší i Česká republika, kterou trápí velké přetoky elektřiny z větrných elektráren na severu Německa. „Obnovitelné zdroje lze v kritických situacích odpojit od sítě, hlavním problémem však je, že bude ubývat klasických zdrojů, které zajišťují bezpečné, stabilní dodávky. Takže někdy kolem roku 2018 už může black-out reálně hrozit,“ upozorňuje ředitel útvaru analýzy trhů a prognóz společnosti ČEZ Pavel Řežábek.

            Dalším limitem je, že elektřinu neumíme efektivně uchovávat ve větším množství. Kapacita baterií navzdory intenzivnímu výzkumu a vývoji stále nedosahuje takové úrovně, abychom mohli třeba absolvovat s elektromobilem delší vzdálenosti bez častého a zdlouhavého dobíezoterické jení. Pořizovací cena elektromobilu je navíc kvůli drahým bateriím velmi vysoká. Na větší rozmach elektromobilů si tedy pravděpodobně ještě počkáme. Představa nákladních aut na elektřinu je pak ještě více vzdálená.

29.1 0. 2013    E15   


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2021 »
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031