Přečtěte si

(3. 4. 2012)

Chronické nemoci se podepisují na nárůstu nákladů zdravotnictví

Pouze 10 % obyvatel České republiky má dostatečnou pohybovou aktivitu, a tak není divu, že máme 17 % obézních mužů i žen. Nadváhou trpí téměř 50 % Čechů a 30 % Češek, které obsazují pátou pozici v celoevropském srovnání. Na tom, že je potřebné, začít ke svému zdraví přistupovat zodpovědně, se shodli všichni účastníci odborné debaty pořádané Institutem pro veřejnou diskusi.

Neinfekční nemoci jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí a znamenají velkou ekonomickou zátěž pro společnost i zdravotnictví. Vznik a rozvoj těchto nemocí neodmyslitelně souvisí s rizikovými faktory, jako jsou kouření, nesprávné stravování, pití alkoholu, nízká fyzická aktivita a psychosociální stres. Dobrou zprávou je, že tyto chronické nemoci jsou preventabilní.

V roce 2008 byla celosvětová úmrtnost 57 milionů lidí, z čehož 36 milionů bylo kvůli neinfekčním nemocem. 40 % úmrtí bylo předčasných. Světová zdravotnická organizace (WHO) přišla s akčním plánem pro globální strategii prevence a kontroly neinfekčních nemocí v letech 2008 – 2013 a stanovila si šest cílů:

•podporovat jednotlivé země v rozvojových programech,
•rozvíjet národní plány, politiku a výzkum v této oblasti,
•snižovat rizikové faktory,
•rozvíjet partnerství,
•monitorovat,
•hodnotit aktuální stav.
Ředitelka kanceláře WHO ČR Alena Šteflová zmínila, že největší vliv mají rizikové faktory na sociálně slabší vrstvy bez rozdílu země.

Životní styl se podílí na zdravotním stavu každého z nás nejméně 50 %. Tento vztah je však vzájemný, zdravotní stav rovněž ovlivňuje životní styl každého z nás. Pokud srovnáme podíl osob s nadváhou a obezitou s ostatní Evropou, tak u mužů zastáváme v evropském měřítku bronzovou příčku. Ženy jsou na tom o něco lépe a řadí se ve srovnání na pátou příčku. Dalším rizikovým faktorem je kouření. Mužů – denních kuřáků máme v České republice 30 % (z čehož 13 % jsou silní kuřáci, vykouří 16 cigaret denně), u žen máme 19 % denních kuřaček (z čehož 4,3 % jsou silné kuřačky, vykouří 12 cigaret denně). Nikdy nekouřilo 43 % mužů a 59 % žen. V evropském měřítku se vyznačujeme vyšším podílem kuřaček.

V posledních 10 letech narůstá i spotřeba alkoholu. Patříme k zemím s velmi vysokou spotřebou, roli v tom sehrává zejména nárazové víkendové pití. Co se týče fyzické aktivity, jsme na tom v porovnání s ostatní Evropou relativně dobře. Máme pouze 16 % lidí s nízkou fyzickou aktivitou dle metodiky EU. Spotřeba ovoce a zeleniny v České republice roste, ale je stále relativně nízká.

Podle Šárky Daňkové z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR lze vysledovat jisté pravidelnosti. Životní styl mužů je v řadě aspektů horší než životní styl žen (vyšší podíl kuřáků, vyšší spotřeba alkoholu). Naopak mají vyšší fyzickou aktivitu, ale zase nižší spotřebu ovoce a zeleniny. Horší charakteristiky životního stylu pak vykazují lidé ve středním věku (35 – 64 let).

Ze statistik vyplývá, že pouze 10 % obyvatel má dostatečnou pohybovou aktivitu. Pravidelný pohyb má nezanedbatelný vliv na snížení rizika vzniku onemocnění. Ovlivňuje především metabolismus, srdce a cévy, kosti a vlastně celý pohybový systém. Je zároveň prevencí stárnutí a udržení mobility, soběstačnosti a kvality života do pozdního věku. Vedoucí lékař Institutu sportovního lékařství Miloš Matouš upozorňuje, že musí vzniknout studie o adekvátní zdatnosti populace. „Pokud vytvoříme podmínky pro pohybové programy (např. rehabilitačně rekondiční centra), je zde velký předpoklad, že 1/3 populace zaznamená výrazné zlepšení zdravotního stavu s minimálním množstvím farmakoterapie.“

Procento lidí, kteří dnes přistupují ke svému zdraví zodpovědně, je stále zanedbatelné. Investice do zdraví dnes je investicí s nejistým výsledkem v budoucnu. Mnohem jednoduší je čerpat zdravotní služby. V tomto případě je užitek okamžitý, náklady jsou skryté díky hrazení třetí stranou. Podle předsedy správní rady sdružení Reforma zdravotnictví – forum.cz Tomáše Macháčka toto ovlivňuje rovnováhu mezi motivací pacientů a čerpáním péče.

Institut pro veřejnou diskusi (IVD) je otevřený prostor pro nezávislou, odbornou a nepolitickou diskusi. Jeho cílem je vytvořit diskusní platformu pro odborníky, opinion leadery, představitele státu, reprezentanty strategických státních institucí, zástupce soukromého sektoru a média a předat veřejnosti klíčové informace o alternativách směrování České republiky.

ČTK, Magazín Českých novin


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031