Přečtěte si

(1. 3. 2012)

Populace stárne. Co s tím?

České zdravotnictví se potýká s nedostatkem financí na straně jedné a s plýtváním na straně druhé. Nejrůznější vlády se již řadu let pokoušejí o systémové změny - bez úspěchu. I proto, že jednotlivé profesní a zájmové skupiny se v prostředí zdravotnického systému vůči sobě stále více vymezují. Neschopnost domluvit se na zásadních otázkách a prioritách tak vede k neutěšenému stavu českého zdravotnictví. Institut pro veřejnou diskusi (IVD) a týdeník Ekonom se rozhodly spojit jednotlivé zájmové skupiny a přispět k dosažení jednotného názoru na financování českého zdravotnictví a na výzvy, kterým bude čelit v budoucnosti.

První z celkem 14 diskusních setkání se konalo ve čtvrtek 23. února v nejvyšším patře pražské administrativní budovy City Tower. Tématem byl vliv demografického vývoje na zdravotnictví a veřejné finance. Na úvod Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty UK konstatoval, že za posledních 20 let se naděje dožití zvýšila o šest let. Stárnutí populace se přitom zrychluje a počet lidí nad 65 let se v příštích 10 letech zdvojnásobí.

O možnostech financování zdravotnictví mluvil Pavel Hroboň z Advance Healthcare Management Institute.
Jeho návod? Restrukturalizace poskytovatelů péče, snížení nákladů na vstupy (léky, zdravotnické prostředky), zvýšení osobní zodpovědnosti u populace i konkurenční prostředí. A soukromé peníze do systému.

Do cyklu Vize českého zdravotnictví se již přihlásilo tisíc odborníků, kteří dostanou výstupy z každého setkání k připomínkám. Po realizaci celého cyklu bude IVD závěry jakožto výsledek odborné diskuse distribuovat politikům a dalším významným představitelům ČR.

Partnery této diskuse jsou společnosti: Agel, Apotex, Institut sportovního lékařství a Timed. Diskuse IVD je realizována za odborné podpory společnosti Advance Healthcare Management Institute.
Více informací na stránkách: www.ivd.cz

1.3. 2012, Ekonom, Jana Buňatická


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031