Přečtěte si

(6. 1. 2011)

Tahanice o zelenou

Zástupci ekobyznysu tvrdí, že nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů pomůže hlavně ČEZ.

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který má nově nastavit státní podporu při výrobě elektřiny ze slunečního záření, větru či biomasy, vyvolává jak velké naděje, tak i obavy. Platit by měl již od poloviny roku.
Kabinet vystrašený solárním boomem si od něj slibuje nastavení finančně dlouhodobě udržitelných podmínek pro vyplácení dotací. Ty by bylo možné pozastavit v případě, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektrického proudu poroste rychleji, než jak stanoví úřady.
Drobní investoři do alternativních způsobů výroby elektřiny a jejich asociace naopak mají strach. Návrh zákona je podle nich napsán tak, aby je postupně vyřadil ze hry.
Ostrý střet při budoucím projednávání normy ve vládě a později v parlamentu naznačila už debata na konferenci o energetické bezpečnosti ČR, kterou v polovině prosince uspořádal týdeník Ekonom spolu s Institutem pro veřejnou diskusi.
Představitelé asociací se na ní domáhali dalších jednání s ministerstvem průmyslu. K těm ale nedošlo.
»Připomínkovým místem, kde mohou vznášet své návrhy, je Hospodářská komora. Kromě toho naši specialisté diskutují o zákoně v rámci odborných fór i mnoha veřejných debat,« říká týdeníku Ekonom ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).
Další kolo debat by proto podle něho už nic nového nepřineslo. »Jen by zákon oddálilo,« prohlašuje.
O nich bez nich Úplně jiný názor má exministr životního prostředí Martin Bursík. Stojí v čele poradenské společnosti Ecoconsulting a pro asociace obnovitelných zdrojů pracuje. »Žádné kritické připomínky resort nebere na zřetel, jde o klasické rozhodování o nás bez nás,« dodává.
I další považují připravovaný zákon pro běžné investory do obnovitelných zdrojů za likvidační.
»Pokud začne platit v podobě, v jaké je nyní napsán, tak nám žádná banka nedá úvěr. Negarantuje nám totiž odběr veškeré vyrobené elektřiny, což znemožňuje ekonomické kalkulace,« míní Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.
Podle Bursíka budou jednoznačným vítězem velké firmy s vlastními prostředky, především ČEZ. Bývalý šéf Strany zelených současně připomíná, že v Německu zaměstnává průmysl obnovitelných zdrojů na 140 tisíc lidí, zatímco v Česku nemají podnikatelé tohoto typu na ministerstvu ani v celé koaliční vládě žádné zastání.
Resort průmyslu se brání. »Podporu jako Němci si dovolit nemůžeme. Tolik peněz nemáme,« oponuje ministr Kocourek.
Jde i o důlní plyn Důležitou novinkou jsou závazné podíly obnovitelných zdrojů na celkové produkci energie. Ty doposud byly stanoveny pouze rámcově.
Do roku 2020 se tak v Česku bude minimálně třináct procent energie získávat jinak než spalováním fosilních paliv či z jádra. V dopravě tento podíl bude nejméně desetiprocentní. Vedle toho by zákon měl pomoci i při využívání druhotných zdrojů (jako je například odpadní teplo) a výstavbě zařízení, která současně slouží k výrobě elektřiny a tepla. V tom je zakomponována i podpora využití důlního plynu, což je hlavně v zájmu těžařských společností.
Norma rovněž odstraňuje opominutí stávající legislativy a měla by zajistit, aby staré fotovoltaické panely nezůstaly po skončení životnosti ležet na skládkách. Starost o jejich likvidaci by kromě provozovatelů elektráren měly mít recyklační společnosti zakládané prodejci panelů.

 

6. 1. 2011, Ekonom, Josef Pravec


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031