Přečtěte si

(1. 11. 2010)

Závislost EU na dovozu plynu vzrůstá

Spotřeba zemního plynu v EU může v roce 2030 dosáhnout až 648 miliard metrů kubických. Uvádí to odhad Cambridge Energy Research Associates (CERA). V roce 2009 spotřebovala Evropa 565 miliard. V ČR se roční spotřeba drží kolem 9,5 miliard kubických metrů.

Státní energetická koncepce počítá s tím, že se podíl plynu na energetickém mixu do roku 2030 zvýší. Podle Jana Zaplatílka z Ministerstva průmyslu a obchodu jde v EU asi třetina spotřeby plynu na výrobu elektřiny. Podíl plynu na energetice v ČR se za posledních deset let nijak výrazně nezměnil a tvoří necelých 18 procent.Energetická bezpečnost ČR

Výhodou českého plynárenství je cíleně budovaný vnitrostátní systém a variabilita dopravních cest, která hodně pomohla během plynové krize v lednu 2009. Podle analýzy Evropské komise je Česko jedinou zemí střední a východní Evropy, která splňuje kritéria energetické bezpečnosti – například diverzifikace zdrojů (norský plyn) nebo síť podzemních zásobníků, které pokrývají třetinu roční spotřeby.

„České plynárenství se vždycky dokázalo přizpůsobit a dlouhodobě uvažovat,“ řekl Oldřich Petržilka z České plynárenské unie. Energetický konzultant Vratislav Ludvík dokonce vidí u České republiky potenciál být významnou tranzitní zemí a významným uzlem. Podle Dušana Randušky ze společnosti Slovenský plynárenský průmysl (SPP) má Česko i Slovensko ideální geologické podmínky pro skladování plynu a budování dalších zásobníků.

Česká vláda podporuje výstavbu plynovodu Gazella, který ČR napojí na Rusy stavěný plynovod Nord Stream, připravuje se také napojení na chystaný plynovod Nabucco. „Pokud vše půjde dobře, bude Česko napojeno na oba nové plynovody do Evropy,“ řekl Zaplatílek, který na ministerstvu řídí odbor plynárenství a kapalných paliv.Břidlicový plyn – nová naděje?

Závislost EU na dovozu plynu dlouhodobě vzrůstá, protože se postupně vyčerpávají klasická ložiska v Severním moři. Hlavní zdroje plynu pro Evropu jsou nyní Rusko, Norsko, Alžírsko a také zkapalněný zemní plyn (LNG). Určitou možností je plynový „hit“ – břidlicový plyn, jehož těžba se výrazně rozvíjí ve Spojených státech. V Evropě má velká ložiska Polsko, které udělilo územní licence několika americkým firmám a doufá, že zahájí efektivní těžbu do 5 let.

„Břidlicový plyn bude vždy jen doplněk,“ je skeptický Oldřich Petržilka z České plynárenské unie. „Náklady na těžbu jsou velmi vysoké a jsou tu také ekologické náklady,“ dodal. K těžbě břidlice je totiž potřeba velké množství vody, při těžbě dochází i k velkému poškození krajiny, což je v hustě zalidněných oblastech Evropy problém. Řada ložisek břidlicového plynu v Polsku navíc leží v chráněných oblastech Natura 2000.

Konferenci „ČR – plynový tygr Evropy“ pořádal týdeník Ekonom, Institut pro veřejnou diskusi a Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity. Diskuse byla součástí cyklu sedmi akcí na téma „Energetická bezpečnost ČR: Je zaručený přísun energií samozřejmostí?“

 

1.11. 2010 businessinfo.cz


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2021 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031