Úvodní stránkaEnergetická bezpečnost ČR › ESCO – nový potenciál pro energetiku i ekonomiku

ESCO – nový potenciál pro energetiku i ekonomiku

6. 12. 2017 - City Tower (27. p.) Hvězdova 1716/2b, Praha 4

 • závěr č. 1
  Rozvoj oboru energetických úspor postupuje nezadržitelně kupředu a jde ruku v ruce s obnovitelnými zdroji. České firmy a instituce se ale ještě musí naučit, že šetřit energiemi je na místě.
 • závěr č. 2
  Národní akční plán energetické účinnosti se naplňuje především prostřednictvím dotací. Dotační prostředky nejsou ale zatím čerpány tak, jak se předpokládalo. V polovině programového období je čerpání prostředků kolem 15 %.
 • závěr č. 3
  Příkladem snadno realizovatelných opatření může být modernizace osvětlení. Zaměřit se je možné také na bytové domy, které sice prošly vlnou zateplování, ale technologiemi jsou téměř nedotčené.
 • závěr č. 4
  V letošním roce se diskutuje téma „smart villages“, tedy menší sídla mezi 1 až 5 tisíci obyvatel. Spadá sem oblast recyklace, následuje energetika, například ve školách, které pod dané obce spadají. S úsporami však menší obce nemají příliš zkušeností, technická kompetence a kapacita je malá. Na jedné straně záleží na progresivitě starosty, na druhé stojí potřeba připravených koncepčních řešení s nízkou administrativní zátěží.
 • závěr č. 5
  Potenciál jednoduchých a levných řešení se brzy vyčerpá. Energetické úspory se neobejdou bez propojení s obnovitelnými zdroji. Je totiž v zásadě jedno, zda energii ušetřím nebo si ji vyrobím z čistého zdroje.