Tiskové zprávy

(15. 12. 2016)

Smart Cities: Tahounem pokroku musí být radnice

Do měst se stěhuje stále více obyvatel a zároveň rostou nároky lidí na prostředí, které je obklopuje. Pokud mají města v těchto výzvách obstát, musí být chytrá. Aby se koncept Smart City stal realitou, musí se iniciativy chopit vedení samotných měst. Na tom se shodli účastníci setkání Institutu pro veřejnou diskusi na téma Smart City: Od vize města budoucnosti ke skutečnosti, které se ve středu uskutečnilo v Prague Marriott hotelu.

Města nezadržitelně rostou a stoupají i jejich potřeby. 70 % obyvatel Evropské unie už nyní žije ve městech, která zároveň spotřebují 80 % elektřiny a vytvářejí 80 % hrubého domácího produktu. To nastiňuje problémy, se kterými se budou muset města do budoucna vypořádat.

„Slovo Smart se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Co to ale znamená pro Prahu? Domnívám se, že je to určitá ambice udržet vysokou kvalitu života prostřednictvím technologií,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Klíčová pro rozvoj české metropole je podle ní oblast energetiky. Ambicí města je dosáhnout energetické soběstačnosti, dodala primátorka.

Energetika hraje pro rozvoj měst stěžejní úlohu i podle člena představenstva společnosti ČEZ ESCO Petra Štulce. „Energie jsou krev, na které závisí všechno, co děláme.  A měst se to týká dvojnásob.
40 % energií ve městech se spotřebuje v budovách a 32 % v dopravě. Praha je ve srovnání s dalšími evropskými metropolemi velmi energeticky náročná - v této oblasti asi vynikat nechceme,“
řekl Štulc. Nejsnazší cestou k dosažení úspor je podle něj modernizace energetického hospodářství budov. Dalším krokem mohou být zásahy do veřejného osvětlení. Světla sice ve srovnání s vytápěním moc energie nespotřebují, v rozměru měst jde ale i tak o významný náklad.

Třetím tématem je elektromobilita. „Elektromobily se už dnes v některých oblastech vyplatí - například pro taxi nebo rozvážkové služby. Nabídka elektromobilů ale není ideální, automobilky zaspaly,“ řekl Štulc. Jak upozornila Adriana Krnáčová, rozvoj elektromobility v Praze komplikuje památková ochrana historického jádra města, kvůli které je obtížné vybudovat v centru pro elektromobily dobíjecí stanice.

Do budoucna by se pevnou součástí chytrých měst mohla stát i fotovoltaika, myslí si Senior Energy Expert společnost ČSOB Advisory Alois Míka. „Dnes je pořízení solárního panelu a baterie otázkou životního stylu. Doufám, že za několik let se tato volba i vyplatí,“ předpověděl.

Podle ředitele centra pro informatiku, robotiku a kybernetiku ČVUT v Praze Vladimíra Maříka mohou města při hledání chytrých řešení následovat principy průmyslu 4.0. „Žijeme v období čtvrté průmyslové revoluce a digitální ekonomiky. Je reprezentovaná totálním prosíťováním fyzického a virtuálního světa. Průmysl je v této oblasti mnohem dále, než energetika nebo města. Průmysl 4.0 ale zároveň nemůže fungovat bez naplnění konceptu Smart City,“ řekl. Zdůraznil přitom, že hnacím motorem změn ve městech nemůže být stát, ale samotné municipality.

Obyvatelé měst a starostové mají o technologické novinky zájem, chtějí ale vědět, jakou konkrétní výhodu jim přinesou, řekl předseda Svazu měst a obcí České republiky František Lukl. „Lidé mají jednoznačně zájem o elektronizaci veřejné správy. Dále to jsou komunikační technologie - například wi-fi sítě na sloupech veřejného osvětlení,“ doplnil.

Inspiraci pro další rozvoj mohou česká města čerpat například ve švédském Malmö, které je považováno za jedno z nejchytřejších měst světa. Malmö se muselo v minulosti vypořádat s rozpadem tradičních průmyslových odvětví, po nichž ve městě zůstaly opuštěné přístavy. Město se výzvy chopilo a vybudovalo inovativní čtvrť Västra Hamnen. Tato městská část využívá pouze energii z obnovitelných zdrojů, prioritu v dopravě mají cyklisté, do centra jezdí autobusy poháněné bioplynem, který si město samo vyrábí z odpadků. Auto tak obyvatelé čtvrti prakticky nepotřebují, popsala bývalá stratéžka Malmö pro ochranu klimatu Jitka Anderssonová. „Klíčem k úspěchu je hledat pro obyvatele taková řešení, aby pro ně bylo jednoduché si je zvolit,“ uzavřela.

***

Diskusní cyklus Energetická bezpečnost ČR pořádá Institut pro veřejnou diskusi (IVD) ve spolupráci s týdeníkem Ekonom a Hospodářskými novinami. Partnerem diskusního setkání je Skupina ÚJV, Skupina ČEZ a Svaz průmyslu a dopravy České republiky. Odborným partnerem je České vysoké učení technické v Praze. Diskusní setkání proběhlo pod záštitou předsedy Svazu měst a obcí České republiky

Kontakt pro média:
Jakub Splavec
PR Specialist

Communa

Ovenecká 9
170 00 Praha 7 – Letná

M +420 731 640 781
T  +420 233 014 051
jakub.splavec@communa.cz
press@ivd.cz

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« únor 2019 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728