Tiskové zprávy

(30. 6. 2016)

Technické vzdělávání: Spolupráce firem a škol má rezervy, zaostává i role státu

Budoucnost průmyslu a energetiky v ČR významně ohrožuje nedostatek absolventů technických oborů. České vysoké školy mají průmyslovým firmám, včetně energetických společností jako je ČEZ, co nabídnout. Problémem není jen klesající podíl absolventů technických VŠ, ale také mladších pedagogů. S tím naopak mohou školství pomoci české firmy zapojením svých odborníků do výuky. Podpořit technické vzdělávání je nicméně primární rolí státu, který by jej měl definovat jako strategickou prioritu.

Na půdě Vysokého učení technického v Brně na závěr školního roku diskutovali o zajištění lidského kapitálu pro energetiku významní hosté. Na den rozdávání školních vysvědčení přijali pozvání na třetí letošní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi z cyklu Energetická bezpečnost ČR například předsedkyně SÚJB Dana Drábová, předseda představenstva Skupiny ČEZ Daniel Beneš a rektor VUT v Brně Petr Štěpánek.

Podíl absolventů VŠ klesl v Česku mezi lety 2001 až 2015 o čtyři procentní body na 22 procent, naproti tomu podíl absolventů humanitních oborů narostl za stejné období o šest procentních bodů. Z hlediska zajištění lidského kapitálu z toho pro energetiku plynou významné potíže. Hrozí, že nebude kým nahradit stárnoucí silnou generaci odborníků.

Dana Drábová vznesla důležitou otázku, zda dnešní energetika má vůbec současným studentům co nabídnout. „Mezi studenty je mnoho chytrých hlav, ale chybí jim motivace. Energetika dnes není schopna mladou generaci přitáhnout, protože nenabízí zajímavé projekty. Na dobrý projekt se dobří lidé najdou, ale ten projekt musí nejprve existovat,“ tvrdí Dana Drábová. Namířila tím diskusi směrem k záměru výstavby nových jaderných bloků v ČR. Jaderná energetika podle šéfky SÚJB vzhledem k bezpečnostním aspektům potřebuje takové odborníky, kteří „umí kriticky myslet, umí se ptát proč a umí vyhodnotit informace“.

Pro stavbu a následný provoz nových jaderných bloků musí podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše vyrůst nová generace odborníků. „Pokud počítáme s jejich zprovozněním po roce 2035, tak se nebavíme o současných vysokoškolácích, ale o dětech, které dnes chodí na základní školy. Potíž bude s předáním zkušeností, protože dvě třetiny dnešních odborníků ČEZ budou tou dobou už v důchodovém věku,“ říká Daniel Beneš.

Podle šéfa ČEZ je podpora technických oborů primární rolí státu, jenž by měl definovat potřebu a rozsah studijních oborů. Sám však přiznává, že spolupráce ČEZ a vysokých škol není na takové úrovni, na jaké by měla být: „Musíme si lépe definovat, co vše je potřeba udělat pro to, abychom zde měli dostatečný lidský kapitál.“ Za tímto účelem prý bude pravidelně jednat na odborné úrovni s rektory o společných potřebách vysokých škol a ČEZ.

Jednou z takových potřeb je zajištění pedagogického personálu, kde rovněž dosluhuje silná generace odborníků, jak zmínil akademický pracovník Ústavu VUT v Brně Karel Katovský. „V aktivním věku v současnosti nepracuje na českých vysokých školách v jaderné energetice jediný profesor,“ zmínil Katovský. Daniel Beneš reagoval tím, že ČEZ bude přes léto řešit, jak by měl být strategicky řízen celý obor energetiky s ohledem na její současný vývoj a v návaznosti na to nabídnout vysokým školám odpovídající odborníky z ČEZ.

Rektor VUT v Brně Petr Štěpánek diskutující doplnil tím, že technické vzdělávání je třeba podporovat hlavně na úrovni nižšího vzdělávání. „Jedna otrávená učitelka matematiky dokáže napáchat tolik škody, že to mnohdy nelze vzít zpátky. Byl bych rád, kdyby se podařilo přilákat kvalitní pedagogy na vysoké školy, ale zároveň říkám, dělejme víc hlavně tam, kde je to potřeba. Učme děti hrou zájmu a lásce k technice,“ prohlásil Štěpánek.

***

Diskusní cyklus Energetická bezpečnost ČR pořádá Institut pro veřejnou diskusi (IVD) ve spolupráci s týdeníkem Ekonom a Hospodářskými novinami. Partnerem diskusního setkání je společnost ALTA, a.s. a odborným partnerem je VUT Brno.

Kontakt pro média:
Jakub Splavec
PR Specialist

Communa

Ovenecká 9
170 00 Praha 7 – Letná

M +420 731 640 781

T  +420 233 014 051
jakub.splavec@communa.cz
press@ivd.cz

www.ivd.cz

Program ve formě PDF naleznete zde.

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« listopad 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930