Tiskové zprávy

(16. 3. 2016)

Budoucnost obnovitelných zdrojů představují zákaznická řešení

Růst podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR nebudou tvořit velké projekty typu větrných farem či dalších solárních parků, ale malá decentralizovaná řešení pro spotřebitele (domácnosti i podniky), kteří se částečně stanou samovýrobci. Pro velké projekty obnovitelných zdrojů se nabízí naopak investiční příležitosti v zemích západní Evropy s větším potenciálem výroby z větru. Obraz toho, jak bude vypadat transformace energetiky v ČR, dohromady skládali řečníci první z letošních energetických konferencí Institutu pro veřejnou diskusi na téma Jak se ČR vypořádá s úkolem zvýšit podílu obnovitelných zdrojů.

Plány Skupiny ČEZ v oblasti obnovitelných zdrojů představil člen představenstva Tomáš Pleskač. Dnes se ČEZ nejvíce zajímá o projekty větrných farem v zahraničí, v ČR podle Tomáše Pleskače nejsou vhodné povětrnostní podmínky, a veřejnost navíc není těmto stavbám příliš nakloněna. Proto ČEZ vidí příležitosti především v zákaznických řešeních, jako jsou střešní instalace v kombinaci s ukládáním energie.

„Z hlediska investic do větrných parků upíráme pozornost na západní Evropu, zajímáme se i o projekty větrných farem na moři,“ sdělil člen představenstva ČEZ zodpovědný za rozvojové aktivity. Konkrétně se ČEZ zajímá o Německo, Francii a Velkou Británii. Do cílových zemí řadí také Polsko, Pleskač ovšem upozornil, že legislativa se u našich sousedů aktuálně nevyvíjí pro větrnou energetiku příznivě.

Poradce ministra průmyslu Pavel Šolc, jenž je spolutvůrcem aktualizované státní energetické koncepce, potvrdil, že hlavní potenciál obnovitelných zdrojů v ČR spočívá v zákaznických řešeních. „Kombinace vlastní výroby energie, spotřeby a akumulace je jedinou možností, která si dnes zaslouží podporu,“ řekl Pavel Šolc. Doplnil, že kapacita státních prostředků pro podporu obnovitelných zdrojů je vyčerpána a stát ji nebude ochoten navyšovat, proto zůstaly jediným a zásadním zdrojem podpory strukturální fondy.

Čistá a cenově dostupná energie pro každého je dnes největší výzvou pro celou evropskou společnost, konstatoval zahraniční host Olivek Koch, provozní ředitel německého výrobce bateriových systémů pro ukládání energie Sonnen. Klíčem k tomuto cíli jsou vývoj chytrých řešení akumulace energie a propojování spotřebitelů v rámci sítě. „Úložiště energie kromě zdokonalování parametrů baterií jsou hlavně o softwarovém řešení. Dnes už jsou například propojená s předpovědí počasí, a podle toho optimalizují vyžití kapacity baterií,“ popsal zástupce německé firmy.

Energetický analytik společnosti KPMG Petr Lux potvrdil vizi, že energetická transformace bude spočívat v malých decentralizovaných řešeních. „Z analýzy nákladů nám vychází u podniků a domácností nejlépe střešní fotovoltaika nebo kogenerační jednotka. Ostatní varianty, jako například, že by si podnik postavil vlastní větrnou elektrárnu, už podle našich výpočtů nedává příliš smysl a takový projekt je podstatně méně pravděpodobný,“ doplnil Petr Lux.

Z hlediska ceny za ukládání energie upozornil analytik KPMG na riziko růstu ceny lithia. Olivek Koch ze Sonnen reagoval tím, že obsah lithia v bateriích je velmi malý a že zdroje tohoto prvku jsou k dispozici po celém světě. Radek Škoda z Fakulty strojního inženýrství ČVUT v Praze k tomu poznamenal, že lithium pro výrobu baterií se získává také v armádě při likvidaci jaderného arsenálu.

***

Diskusní cyklus Energetická bezpečnost ČR pořádá Institut pro veřejnou diskusi (IVD) ve spolupráci s týdeníkem Ekonom a Hospodářskými novinami. Partnery diskusního setkání jsou Skupina ČEZ, ÚJV ŘEŽ a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Odborným partnerem je ČVUT a záštitu poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Kontakt pro média:

Jakub Splavec

PR Executive
Communa

M +420 731 640 781
T  +420 233 014 051
jakub.splavec@communa.cz
press@ivd.cz
www.ivd.cz

Tisková zpráva ke stažení zde.

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31