Tiskové zprávy

(18. 9. 2015)

Jaderná energetika v Česku bude pokračovat

Jaderná energetika má v Česku budoucnost a bude mít i v dalších desetiletích významný podíl na tuzemské výrobě elektřiny, a to navzdory nepříznivým podmínkám na energetickém trhu a komplikovanému procesu přípravy a výstavby nových jaderných reaktorů. Tak zní jeden z klíčových závěrů třetí letošní energetické konference Institutu pro veřejnou diskusi, která bilancovala 60 let mírového využívání jádra v ČR.

 

V roce 1955 odstartovalo tehdejší Československo mírový jaderný program – vznikl jaderný výzkumný ústav, dnešní ÚJV Řež, a první studenti nastoupili na Fakultu technické a jaderné fyziky, která dnes spadá pod pražské ČVUT. Letos také uplynulo 30 let od zahájení provozu první české jaderné elektrárny Dukovany a 15 let od zprovoznění jaderné elektrárny Temelín. Klíčovou otázkou bilanční konference ale bylo, jak to bude s využíváním jádra dál?

Úvodního vystoupení se zhostila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která zmínila, že předpověď Evropské komise počítá s tím, že objem výroby z jádra v Evropě do roku 2050 nijak výrazně neklesne. „Odpovědět na otázku, zda bude jádro v 21. století významným zdrojem energie, je na věštění z křišťálové koule, osobně ale věřím, že za 20 let budeme stavět nové reaktory v Temelíně i v Dukovanech,“ prohlásila šéfka SÚJB. Podle ní bychom neměli příští generace nechat v nejistotě, zda budou mít čím svítit, a vzhledem k podmínkám, které se v ČR nabízí, se jádro stále jeví jako ta nejvhodnější technologie pro zajištění dostatečné kapacity výrobních zdrojů.

Ředitel výstavby nových jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský popsal perspektivy výstavby nových jaderných elektráren v Česku. „Kritici tvrdí, že jádro je drahé, ale když se podíváme, která velká elektrárna dnes vyrábí nejlevnější elektřinu, tak jsou to Dukovany. Za hlavní ekonomický indikátor je brán spotový trh, kde se cena silové elektřiny pohybuje na úrovni 30 eur za MWh, ale cena elektřiny v Německu je po přičtení dotací na obnovitelné zdroje ve skutečnosti okolo 100 eur za MWh,“ řekl Petr Závodský.

Podle šéfa výstavby jaderných elektráren ČEZ je se musí nejpozději před vydáním stavebního povolení na nový zdroj zhodnotit, zda ej skutečně potřebujeme a zda došlo ke stabilizaci tržní situace, což by umožnilo provést výstavbu na komerční bázi, tedy bez potřeby státních garancí.

Pohled českého energetického průmyslu na budoucnost jádra přiblížil Miroslav Kawalec, předseda představenstva VÍTKOVICE ÚAM. Připomněl, že Československo dokázalo vlastními kapacitami postavit celou jadernou elektrárnu včetně primárního okruhu. „Stali jsme se jako nejmenší stát členem elitního klubu zemí, které to dokázaly. Dnes se kondice našeho jaderného průmyslu zhoršuje a hrozí, že nakonec nebude možný mezigenerační přenos know-how. Navíc bez domácích referencí bude obtížná účast českého jaderného průmyslu na výstavbě reaktorů v zahraničí,“ upozornil Miroslav Kawalec.

Dalším úskalím pro český jaderný průmysl je podle ředitele společnosti VÍTKOVICE ÚAM nedostatečná podpora ze strany EGAP, protože zajištění exportního financování je dnes podle něj klíčovou konkurenční výhodou, která rozhoduje při výběru dodavatele pro výstavbu nových jaderných bloků nebo modernizaci stávajících zařízení.

 

***
 

Diskusní cyklus Energetická bezpečnost ČR pořádá Institut pro veřejnou diskusi (IVD) ve spolupráci s týdeníkem Ekonom a Hospodářskými novinami. Partnery diskusního setkání jsou Skupina ČEZ, ÚJV ŘEŽ, ČVUT a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

 

Kontakt pro média:

Jakub Splavec

PR Executive
Communa

Ovenecká 9
170 00 Praha 7 – Letná

M +420 731 640 781

T  +420 233 014 051
jakub.splavec@communa.cz
www.ivd.cz

 

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31