Tiskové zprávy

(27. 4. 2012)

Zdravotnický systém musí být přátelský a spravedlivý a nikoho nediskriminovat

Z hlediska zdravotního stavu občanu zaostáváme za vyspělými evropskými zeměmi. Finanční zdroje investované do zdravotnictví jsou nižší, chudší je i obyvatelstvo, a to má pochopitelně nepříznivý vliv na zdravotnictví. V České republice nemáme příliš zdravý životní styl a zdravotnictví musí škody napravovat. Podstatná je prevence a výchova.

„Česká republika patří k nejlepším zemím na světě, co do kojenecké úmrtnosti. V této oblasti je nastaven dobrý systém a jsme konkurenceschopní,“ řekl Jiří Holub, ředitel ÚZIS ČR. „Další přední příčky nám patří v počtu návštěv u lékařů, patříme mezi 3 státy s nejvyšším počtem návštěv. Pravděpodobně jedná o nějaký pozůstatek Rakouska-Uherska. Přední pozice společně s námi zastává Maďarsko a Slovinsko.“

Dalším významným aspektem, který nepochybně ovlivňuje výdaje na zdravotnictví je počet nemocničních lůžek. Nemocnice se postavily v 19. století a byly přizpůsobeny požadavkům doby. Dnes jsou stále stejné. Co do počtu hospitalizovaných je Česká republika průměrem. Celkové investice státu do zdravotnictví činily v roce 2009 8,2% HDP. Vyspělé země investují mezi 9 – 12% HDP, což je ve srovnání s ČR významná rezerva.

Při hodnocení českého zdravotnictví je nutné klást si více otázek. „Pokud si položíme otázku, zda platíme za ty správné služby, odpověď není jednoduchá. Další otázkou zůstává, kdo a vlastně co, za peníze získává?“, osvětlil Stanislav Vachek, nezávislý konzultant. „Vždy musíme vědět, koho se otázka týká, co pojištěnec za zdravotní pojištění získá, co získá pojišťovna od svého pojištěnce a co získá pro sebe!“, doplnil Vachek.

Počet lékařů v České republice roste o 1,6 % za rok. Zdravotnictví se dále potýká se stárnoucí populací lékařů. Nejkritičtější je situace u praktického lékařství a v oboru pediatrie, kde pracuje pouze 95 lékařů do 40 let, nad 60 let je to pak 601 lékařů. V roce 1995 bylo 10,5% lékařů ve věku nad 60 let. O 15 let později bylo 18,5% lékařů nad 60 let. 69 % absolventů lékařských fakult jsou ženy. „Souvisí to s výdělky ve zdravotnictví, muži jsou živitelé rodiny a jako lékaři nejsou schopni to utáhnout, proto se toto povolání stává atraktivní spíše pro ženy“, řekl Milan Kubek, prezident ČLK. Podle Milana Kubka růst platu lékařů nekopíruje ani inflaci. Navíc lékaři pracují 250 hodin měsíčně. Řešením jsou podle Kubka investice do lékařských fakult, zvýšení platu lékařů za základní pracovní dobu, změny v organizaci práce a zrušení bariéry mezi nemocničními a soukromými lékaři.

Na negativní obraz českého zdravotnictví reagoval analytik ministerstva zdravotnictví pan Jan Kvaček. Podle něj průměrný plat lékaře v roce 2011 vzrostl o 33
%. V roce 2012 o 6,25% prozatím v zařízeních MZV ČR. Odhadovaný plat lékaře byl ke konci roku 2011 61.037 Kč. Jan Kvaček dále zdůraznil, že lékaři mají ve srovnání s jinými lékaři vysokou jistotu uplatnění, dále mají v porovnání s ostatními poměrně snadný přechod do podnikatelské sféry. Zároveň připustil, že negativní stránkou věci je velmi slabá pozice absolventů lékařských fakult a fakt, že toto povolání všude ve světě doprovází velké množství přesčasů a vysoká zodpovědnost.

Podle Tomáše Raitera, zakladatele agentury STEM/MARK má spotřebitel zdravotních služeb velmi slabou pozici a zároveň poskytovatel těchto služeb má slabou motivaci k vyšší kvalitě a efektivnějšímu chování.


Více informací a detaily k jednotlivým tématům najdete na www.ivd.cz.

***

Institut pro veřejnou diskusi (IVD) je otevřený prostor pro nezávislou, odbornou a nepolitickou diskusi. Jeho cílem je vytvořit diskusní platformu pro odborníky, opinion leadery, představitele státu, reprezentanty strategických státních institucí, zástupce soukromého sektoru a média a předat veřejnosti klíčové informace o alternativách směrování České republiky.


Kontakt pro média:
Marie Millerová
tel: 734 692 875
email: press@ivd.cz
www.ivd.cz

Tisková zpráva ke stažení zde zde.

Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31