Přečtěte si

(22. 12. 2017)

Rozpaky z přísnosti EU

Evropská komise rozhodla o zpřísnění emisních limitů pro spalování hnědého uhlí, které začnou platit v roce 2021 a dotknou se provozu víc než stovky zdrojů. Takto dlouhodobý horizont evropské politiky česká média obvykle nepovažují za příliš atraktivní. Díky možnému přímému dopadu do cen elektřiny pro spotřebitele ale toto téma nezapadlo.

„Obavy ze zdražování energií. Česko zvažuje, jestli se přidá k žalobě proti novým emisním limitům pro spalování hnědého uhlí. Úpravy elektráren i tepláren by stály desítky miliardy korun. Některé zdroje čeká zřejmě i odstavení,“ varovala Česká televize v druhé polovině listopadu v Událostech. Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora zároveň vyzvaly vládu, aby se připojila k Polsku, které se již justiční cestou k záměru EK ohradilo.

Hospodářské noviny se na problematiku rentability výroby z jednotlivých zdrojů podívaly z pohledu energetik a výsledek shrnuli do titulkového tvrzení „Evropské energetické závody vyhrají zdroje bez emisí“. Kromě českou Energetickou koncepcí daného plánu na další rozvoj jádra odborníci upozorňují na možný návrat plynu na energetické výsluní. Spalování plynu produkuje zhruba polovinu emisí skleníkových plynů oproti uhlí, zatím ale nebylo tak cenově efektivní. „Tato situace se však mění, ceny elektřiny rostou a výrobci mohou profitovat i na jiných zdrojích než tradičních hnědouhelných nebo jaderných,“ upozornil Jiří Gavor z ENA.

Právě možný negativní dopad na uhelné elektrárny je důvodem odporu, který se proti chystané restriktivní evropské energetické legislativě vzedmul. „Polská nebo česká energetika prostě jsou historicky a budou ještě nějaký čas založeny na uhelných elektrárnách. Mimochodem Německo po rozhodnutí o uzavírání jaderných elektráren de facto také zvýšilo podíl elektřiny vyráběné z hnědého uhlí,“ vysvětlil v České televizi Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Proti rozhodnutí Evropské komise už se podle ČT justičně ohradilo Polsko. Česko připojení k žalobě proti novým emisním limitům pro spalování hnědého uhlí. Podle serveru Euractiv se EU začala v prosinci zabývat také sociálním aspektem přechodu na čistší energetický mix. „Přicházíme s novou politickou iniciativu, platformu pro uhelné regiony procházející transformací, určenou hornickým regionům, ale také uhlíkově náročným regionům. Chceme vytvářet nové aktivity s tím, jak se zavírají doly,“ uvedl šéf generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku Dominique Ristori. Pro energetiky jsou ve hře výjimky. Nejprve by ale musel krajským úřadům prokázat, že investice do úprav pro snížení emisí by nebyly úměrné přínosu pro životní prostředí.

Autor: IVD / Energetika a média / prosinec 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930