Přečtěte si

(13. 11. 2017)

Stát hledá novou cestu k rozvoji jádra

Vláda zvažuje, že by kvůli výstavbě nového jaderného zdroje transformovala Skupinu ČEZ a prodala její část. Stát by tak získal prostředky na stavbu jaderného bloku, a navíc by plně ovládl strategická energetická aktiva.

Zprávu o zvažované transformaci ČEZ přinesla agentura Reuters, která se odvolává na nejmenované zdroje, jež byly pravděpodobně přítomné na jednání vybraných členů vlády, kde se tato otázka probírala. Vláda podle ní hledá způsob, jak financovat výstavbu nových jaderných bloků v jaderných elektrárnách v Temelíně a Dukovanech, zadala proto ČEZ úkol vypracovat analýzu rozdělení společnosti.

Transformace ČEZ, která je největší českou firmou s veřejně obchodovanými cennými papíry a tržní kapitalizací v hodnotě 10,8 miliardy dolarů (asi 235,5 miliardy korun), by vládě umožnilo pokračovat v jaderné výstavbě v rámci té části ČEZ, jež bude po rozdělení plně pod kontrolou státu. Prodej oddělené části investorům by mohl do státní kasy přinést 100 miliard korun. V prezentaci pro vládu byly nicméně uvedeny i scénáře, podle kterých by si vláda v oddělené části ponechala jistý podíl.

Na zprávu Reuters reagovala všechna relevantní média. Do hodnocení plánu se pouštěli především akcioví analytici. „Dvě rozdělené firmy by tak mohly mít vyšší hodnotu než ČEZ v současné podobě. Vláda by mohla odkup minorit ve výrobní části a stavbu nových jaderných bloků financovat prodejem regulované části na burze. O takovou společnost by byl pravděpodobně mezi středoevropskými investory velmi vysoký zájem,“ řekl například analytik České spořitelny Petr Bártek.

Zatímco politici se k tématu zprvu nevyjadřovali, nutnost výstavby nového jaderného zdroje obhajoval v rozhovoru pro deník Právo generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. „Nejpozději po roce 2035 skončí životnost jednotlivých bloků jaderné elektrárny Dukovany. Tento výkon bude třeba nahradit,“ řekl. „Role obnovitelných zdrojů v českém energetickém mixu jistě významně posílí, nelze na ně ale zcela spoléhat,“ dodal.

Mlčení politiků prolomil předseda ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, když řekl, že ČEZ by stavbu minimálně jednoho nového jaderného bloku zvládl z vlastních prostředků. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller pak pro ČTK uvedl, že Stálý výbor pro jadernou energetiku nyní pracuje na technické analýze dvou variant výstavby nového jaderného zdroje, které byly schváleny na červnovém zasedání výboru. S variantou rozdělení Skupiny ČEZ nyní výbor nepočítá.

Autor: IVD / Energetika a média / listopad 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« prosinec 2018 »
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31