Přečtěte si

(27. 9. 2017)

Energetika na baterky

Spolu s rozvojem obnovitelných zdrojů energie a jejich přirozenými výkyvy výroby sílí důležitost tématu skladování energie. V létě se proto česká média opakovaně a z různých úhlů pohledu vracela k bateriovým systémům, jejich současnosti i budoucnosti.

Hospodář ské nov iny a MF DNES si všímaly toho, že v současnosti vznikají hned dvě první velkokapacitní úložiště energie, která budou vydělávat na „odsávání“ přebytku elektřiny v distribuční síti. E.ON staví v jižních Čechách baterii s kapacitou jedné megawatthodiny za 24 milionů korun. Dokončena má být na konci listopadu. V budoucnu se projekt může rozšířit. Zhruba ve stejné době plánuje do sítě na Uherskohradišťsku připojit svou baterii i skupina Solar Global v rámci projektu za 20 milionů korun.

Reportáž MF DNES z domácnosti, kterou napájí výhradně slunce právě s pomocí výkonné baterie v garáži, přiblížila možnost využití akumulace energie v každodenním životě. Od masového rozšíření je ale Česko ještě daleko. „Buď jsou to nadšenci, kteří si to stavějí jako velkou hračku či prostě proto, že chtějí mít soběstačný dům, kvůli kterému se nespaluje uhlí někde v elektrárně. Anebo je tu druhá skupina, která se rozhoduje čistě podle toho, jestli je na to možné získat dotaci,“ konstatoval Martin Dorazil, jednatel společnosti FitCraft Energy, která nabízí bateriové systémy pro domácnosti i průmyslové aplikace.

Týdeník Euro s nadhledem popsal právě probíhající obrovský nárůst zájmu o výrobu lithium-iontových baterií. Domácí i zahraniční investoři chystají několik projektů na těžbu lithia v Krušných horách a na Sokolovsku. Startupové firmy přicházejí s inovativními modely lithium- iontových baterií (např. HE3DA) a nad různými novinkami a zlepšováky bádají vědci v řadě výzkumných center napříč Českem.

Autor: IVD / Energetika a média / září 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« leden 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031