Přečtěte si

(22. 9. 2017)

Ceny elektřiny po letech rostou

Mnohaleté období, kdy se energetici potýkali s nízkými cenami elektřiny, se pravděpodobně chýlí ke konci. Například elektřina s dodávkou na příští rok je na burze nyní téměř o třetinu dražší než před rokem. Zatímco pro energetiky to je dobrá zpráva, koncoví odběratelé se musejí připravit na vyšší výdaje.

České domácnosti čeká v příštím roce s největší pravděpodobností růst cen za elektřinu. Obchodníci, kteří pro své zákazníky elektřinu na rok 2018 obvykle nakupují už nyní, totiž za komoditu platí v průměru o 14 procent více než loni. Tyto zvýšené náklady se patrně promítnou i do koncových cen pro zákazníky. „Tento předpoklad platí, pokud se cenový trend ve zbytku roku neotočí, což neočekávám. Konkurenční boj jim ale neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen do cen koncových,“ řekl deníku E15 Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých obchodníků s energiemi.

Obchodníci o zdražování zjevně uvažují. Růst cen připouští tuzemská dvojka mezi alternativními prodejci innogy Energie nebo další z obchodníků Centropol, přičemž obchodníci obecně zdůrazňují, že ceny na rok 2018 budou nastavovat teprve během následujících měsíců. Zda si tedy jejich zákazníci připlatí, nejsou nyní schopni říct. „Pro většinu zákazníků nakupujeme elektřinu průběžně celý předchozí rok a pro ty s garantovanou cenou i s větším předstihem. Meziroční nárůst našich průměrných nákladů na pořízení elektřiny na příští rok tedy nebude odpovídat čtrnácti procentům,“ řekl k tomu mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Analytik Jan Schindler z portálu TZB- -info, který provozuje kalkulátor cen energií, se v rozporu s tvrzením obchodníků domnívá, že pro většinu koncových zákazníků by se ceny elektřiny a plynu nemusely vůbec měnit ani v příštím roce. „Důležitá bude reakce dominantních dodavatelů. Pokud ti zdraží, zvýší svoje ceny i někteří z ostatních obchodníků,“ vysvětlil serveru iDnes.cz.

Odborníci se shodují, že elektřina zdražuje v reakci na růst cen uhlí. „Uhlí zdražuje proto, že Čína omezila svoji vlastní produkci uhlí, aby vyhnala ceny uhlí nahoru a umožnila svým vlastním zadluženým uhelným těžařům splácet jejich nebezpečně rostoucí dluhy. Číňanům se ale tahle strategie trochu vymkla z ruky, a výrobu uhlí proto už tolik omezovat nebudou. To sníží tlak na růst cen elektřiny i v ČR,“ řekl pro Blesk.cz hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Svůj vliv má i německé rozhodnutí postupně odstavit všechny jaderné elektrárny, které zvyšuje tlak na růst cen elektřiny v celé Evropské unii.

Autor: IVD / Energetika a média / září 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« únor 2019 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728