Přečtěte si

(18. 7. 2017)

Rozvoj jaderné energetiky ve světě se nezastavil

Na poli zahraniční jaderné energetiky proběhla v posledních týdnech řada událostí, které si zaslouží bližší pozornost, ať už jde o spuštění první jaderné elektrárny III+ generace, nebo záměr Jihoafrické republiky výrazně rozvinout svou jadernou energetiku.

Server Allforpower.cz informoval o spuštění nového reaktoru VVER-1200 v ruské Novovoroněžské jaderné elektrárně. Jde o první a zatím jediný reaktor generace III+ uvedený do komerčního provozu. Vylepšení se dočkaly především bezpečnostní systémy, které počítají i s tím, že selže část zabezpečení.

Na rozvoji své jaderné energetiky pracuje i Jihoafrická republika. Země plánuje výstavbu jaderných reaktorů o kapacitě 9 600 megawattů, aby mohla odstavit elektrárny spalující uhlí. Zakázka, o kterou se ucházejí firmy z Ruska, Jižní Koreje, Francie, USA a Číny, by byla jednou z největších v oboru za desítky let, napsala ČTK.

Také v USA probíhá výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny Vogtle, na jejíž průběh se přijela podívat Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany. Mnohým americkým jaderným elektrárnám se ale daří o poznání méně. Provozovatelé šesti reaktorů je hodlají kvůli konkurenci za strany plynových elektráren do devíti let uzavřít, pokud nedosáhnou na státní podporu.

USA přitom řeší ještě jednu citlivou otázku – jaderný gigant Westinghouse fakticky zbankrotoval a jeho možný prodej dělá vrásky americké vládě, která se obává, že by se citlivé technologie dostaly do rukou ruských nebo čínských investorů. Jak uvedl pro Financial Times ministr energetiky Rick Perry, Bílý dům je připraven podniknout v případě nutnosti „mimořádné kroky“, včetně finanční pomoci společnosti.

Westinghouse sice nyní podniká v režimu bankrotové ochrany, ve vývoji nových technologií ale pokračuje. Konsorcium vedené Američany oznámilo, že dokončilo návrh nového jaderného paliva pro reaktory ruského typu VVER-440. Podle viceprezidenta společnosti Westinghouse pro Evropu je tento krok významným milníkem pro zvýšení celkové energetické bezpečnosti v Evropě. Následovat bude vývoj metodik a testů pro úspěšné licencování tohoto paliva v jednotlivých zemích včetně České republiky.

Zatímco jinde se zabývají rozvojem jaderné energetiky, Aliance pro celoevropský odklon od jaderné energie žádá nový celoevropský limit pro životnost jaderných elektráren, píše server Euro.cz. „Téma odklonu od jádra nekončí na hranicích jednotlivých států. Takže toto spojení je velmi důležité,“ komentoval aktivity iniciativy rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Autor: IVD / Energetika a média / červenec 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930