Přečtěte si

(20. 6. 2017)

ČEZ zřídil novou divizi Jaderná energetika

Téma jaderné energetiky se v květnu na české mediální scéně opět vrátilo do centra pozornosti. Energetická Skupina ČEZ vzbudila značný zájem vytvořením nové divize Jaderná energetika. Pozornost si vysloužily rovněž aktivity uchazečů o stavbu nové jaderné elektrárny.

Zájem o jadernou tematiku rozdmýchal rozhovor v MF DNES s Lee Kwan-supem, šéfem společnosti Korea Hydro & Nuclear Power, která se uchází o stavbu nového jaderného zdroje. „Navázali jsme spolupráci se Škodou Praha, která pro nás sestavuje seznam potenciálních dodavatelů,“ řekl mimo jiné. A dodal, že Korejci dokážou stavět jaderné elektrárny bez zpoždění i v náročných klimatických podmínkách Spojených arabských emirátů, dodržet termíny v Česku by tedy neměl být problém.

Jak ale o několik dní později napsal server Euro.cz, „zázrak se nekoná“. Stavba elektrárny v SAE se opozdí nejméně o rok. Jaderný vědec Radek Škoda také upozornil, že korejský reaktor nemá na rozdíl od dalších uchazečů o českou zakázku dvojitou ochrannou obálku reaktorové haly.

Také čínský uchazeč CGN přispěchal s ujištěním, že řadu zakázek při stavbě nové jaderné elektrárny zadá českým firmám. „Pokud bychom byli vybráni jako generální dodavatel nového bloku v Česku, tak podle předběžných plánů by český podíl mohl být vyšší než 65 procent,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 Jang Mao-čchun, zástupce šéfa CGN pro rozvoj mezinárodního obchodu.

Největší pozornosti se nicméně v květnu jednoznačně dostalo rozhodnutí Skupiny ČEZ vytvořit novou divizi Jaderná energetika. Povede ji dosavadní ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Radek Škoda hodnotí vznik divize velmi pozitivně, je to „na první pohled velmi dobrá, až výtečná zpráva“, napsal pro server Peak.cz.

Jaderná témata pro květen uzavřel deník Právo rozhovorem s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Pokud by jadernou elektrárnu stavěl stát, byla by cena vyrobené elektřiny až o polovinu levnější, než kdyby stavbu vedl soukromý investor, znělo hlavní sdělení rozhovoru. Beneš v deníku dále uvedl, že nový blok by mohl stát kolem sta miliard korun.

Autor: IVD / Energetika a média / červen 2017


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930