Přečtěte si

(2. 5. 2016)

Zaorálek: Jaderná energetika je šance pro vztahy Íránu a ČR

Spolupráce v jaderné energetice je obrovskou šancí pro česko-íránské vztahy, shodli se na dnešním jednání český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí. Zaorálek na tiskové konferenci prohlásil, že Češi mohou Teheránu nabídnout skvělé odborné znalosti. Schopnosti českých odborníků ocenil i Sálehí, který před jednáním se Zaorálkem navštívil Ústav jaderného výzkumu Řež.

„Spolupráce v této oblasti může ještě velice pomoci posílit vzájemnou důvěru a naplňování programu mírového využití jaderné energie v Íránu," řekl Zaorálek. Připomněl tak dohodu Íránu se šesti mocnostmi z loňského července, v níž se Teherán zavázal omezit a zprůhlednit své jaderné aktivity. Výměnou za to Spojené státy a Evropská unie v lednu letošního roku ustoupily od ekonomických sankcí vůči Teheránu.

Zaorálek poznamenal, že díky této dohodě nabraly vztahy mezi Českem a Íránem dynamiku. Česká diplomacie i byznys se snaží uvolnění sankcí využít a navázat na dobré vztahy, které s Teheránem mělo Československo. Během posledních měsíců se tak odehrálo hned několik jednání na ministerské úrovni, do Teheránu také odletěly početné delegace českých podnikatelů.

Ekonomické zájmy

Sálehí před jednáním se Zaorálkem hovořil také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). I zde byla hlavním tématem spolupráce v jaderné a ekonomické oblasti. Velký potenciál pro spolupráci mezi Českou republikou a Íránem je podle českého premiéra v energetice, vodním hospodářství, dopravní infrastruktuře a dodávkách prostředků hromadné dopravy.

„Máme dnes již první konkrétní výsledky v ekonomické oblasti," připomněl ministr Zaorálek. Smlouvy s íránskými partnery od začátku roku uzavřela například brněnská firma Zetor Tractors nebo společnost Energo-Pro, která vyrábí vodní turbíny. O vstupu na íránský trh uvažuje také Škoda Auto.

Ekonomická spolupráce by podle Zaorálka mohla přiblížit i prohloubení diplomatických vztahů. Praha a Teherán nemají od roku 1998 zastoupení na úrovni velvyslanců. Teherán tehdy stáhl svého ambasadora na protest proti zahájení perského vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE) z Prahy. „Cítím odhodlání posílit diplomatické vztahy v nejbližší době," řekl Zaorálek.

Zdroj:2.5.2016//http://www.denik.cz/z_domova/zaoralek-jaderna-energetika-je-sance-pro-vztahy-iranu-a-cr-20160502.html//Autor:Deník


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« říjen 2018 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031