Přečtěte si

(13. 4. 2016)

Premiér Sobotka podpořil požadavek zdravotníků na růst platů v nemocnicích

Zástupci krizového štábu nemocnic a odborů seznámili předsedu vlády a ministra zdravotnictví se svými požadavky. Patří mezi ně hlavně víc peněz pro zdravotníky, aby se je podařilo v nemocnicích udržet a neodcházeli. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požadavek na rychlý růst platů podpořil.

Podle Petra Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic by měly mzdy zdravotníků v nemocnicích vzrůst během tří let o 30 procent. 

„Chceme dát naději všem, kteří pracují ve zdravotnictví. Navrhujeme, aby to základní poselství znělo, že během tří let se jim o jednu třetinu zvednou platy. To znamená, že třikrát po sobě by se přidávalo o 10 procent na platech a na mzdách,“ řekl Fiala.

S tím, že je nutné zdravotníkům v příštím roce přidat, souhlasí i premiér Sobotka. Od příštího roku by se podle něj mohly mzdy zvýšit o 10 procent, v koalici a ve vládě chce proto jednat i o navýšení plateb za státní pojištěnce.

„Ale současně bych chtěl, abychom jednali i o dlouhodobých krocích, které možná překročí i horizont tohoto volebního období. Byl bych rád, kdybychom vyslali nějaký signál dlouhodobé stability v oblasti zdravotnictví, protože to je asi to nejlepší, co můžeme udělat pro to, abychom udrželi sestry a lékaře,“ zdůraznil Sobotka. 

Výdělky by podle premiéra měly stoupnout nejen ve státních nemocnicích, kde platí tarifní tabulky, ale i v nemocnicích krajských, kde se dosud ne vždy dařilo vládní rozhodnutí o zvýšení platů dodržet. Ty by se měly k navyšování zavázat podpisem memoranda mezi vládou a kraji. 

Další jednání bude začátkem května

Fiala řekl, že je po schůzce s Bohuslavem Sobotkou a Svatoplukem Němečkem (oba ČSSD) opatrným optimistou. Potěšilo ho prý, že byl premiér o situaci v nemocnicích velmi dobře informovaný. 

„Schůzka vedla k vyjasnění toho, co je v nemocnicích potřeba, a taky si pan premiér možná naléhavěji než dřív uvědomil, že situace je opravdu vážná. On ví, že z nemocnic utíká personál do jiných, lukrativnějších oborů, kde za méně práce dostanou více peněz, takže nám velmi pozorně naslouchal,“ poznamenal Fiala. 

Znovu se krizový štáb s premiérem a ministrem zdravotnictví sejde začátkem května.

Zdroj:http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/premier-sobotka-podporil-pozadavek-zdravotniku-na-rust-platu-v-nemocnicich--1603293//Autor: ČRo, Jana Čermáková,ČTK


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« únor 2019 »
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728