Přečtěte si

(31. 3. 2016)

Energie z malých elektráren

IVD - Růst podílu obnovitelných zdrojů energie v České republice už nebude tažen velkými projekty, jako byly větrné farmy nebo solární parky, ale spíš lokálními řešeními pro domácnosti a firmy. Tito malovýrobci budou také v budoucnosti dodávat elektřinu do národní sítě. Obraz toho, jak bude vypadat transformace tuzemské energetiky, nabídli řečníci na první z letošních energetických konferencí Institutu pro veřejnou diskusi. Podtitulem debaty bylo „Jak se ČR vypořádá s úkolem zvýšit podíl obnovitelných zdrojů“.

Podle poradce ministra průmyslu Pavla Šolce právě k těmto malým zdrojům bude směrována případná dotační pomoc státu. „Kombinace vlastní výroby energie, spotřeby a akumulace je jedinou možností, která si dnes zaslouží podporu,“ řekl Šolc.

Možnosti státu podporovat alternativní zdroje elektřiny jsou v současnosti omezené a jediným zásadním zdrojem podpory budou strukturální fondy EU. Příležitosti v řešeních, jako jsou střešní solární panely v kombinaci s ukládáním energie, vidí i energetická Skupina ČEZ. Ve své prezentaci naznačil záměry ČEZ člen představenstva Tomáš Pleskač. Energetický analytik společnosti KPMG Petr Lux potvrdil vizi, že energetická transformace bude spočívat v malých decentralizovaných řešeních.

Foto autor| Foto: IVD

Foto popis| Na diskusním fóru IVD vystoupili (zprava) ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Pavel Zámyslický, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK Bedřich Moldan, generální ředitel ÚJV Řež Karel Křížek, ředitel firmy Advanced Materials – JTJ Jan Procházka, odborník na energetiku společnosti KPMG Petr Lux, ředitel firmy Sonnen Oliver Koch, poradce ministra průmyslu Pavel Šolc a člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Fórum moderoval redaktor Hospodářských novin Marek Miler (vlevo).

Foto popis| Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika společnosti ČEZ, hovořil o zaměření skupiny na investice do obnovitelných zdrojů energie. ČEZ plánuje do těchto zdrojů investovat především v zahraničí.

Foto popis| Podle provozního ředitele společnosti Sonnen Olivera Kocha je klíčem k vytvoření nového trhu s elektřinou hlavně vývoj chytrých řešení akumulace energie a propojování spotřebitelů.

Zdroj:31.3.2016-Ekonom-str. 51-Společnost//Autor:Marek Miler     


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930