Přečtěte si

(23. 3. 2016)

Ministr dopravy Ťok: Soukromníci na železnici jsou fajn, ale České dráhy nemohou padnout

Dan Ťok přišel do politiky z byznysu a zastupuje podnikatelskou stranu. Co se týče otevírání železnic soukromníkům, razí ale hodně opatrný přístup. S kraji dohodl novou smlouvu o financování regionální dopravy, do soutěží je však tlačit nechce. Slibuje ale, že díky evropským miliardám se od roku 2019 české regionální tratě dočkají velké obnovy vlakového parku.

Vláda vyšla vstříc hejtmanům a od roku 2019 jim bude smluvně rok co rok posílat bezmála tři miliardy na lokální dopravu. Žádnou podmínku, že by měli vypsat soutěže a tratě nabídnout i soukromníkům, si ale nedala. Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok to obhajuje tím, že on je sice příznivcem liberalizace, ale krajům do toho nemá co mluvit. A navíc je prý třeba dávat pozor, aby České dráhy neskončily na dně.

Sepsali jste zrovna novou dohodu s kraji o financování regionální dopravy od roku 2019. Proč se to řeší už teď? A jak to bude fungovat?
Kraje dostanou dohromady stejné množství peněz jako dosud, jenom zvýšené o valorizaci, kterou jim předchozí vláda nedala. Je tam ale jedna novinka. Dnes platí, že každý kraj dostává procentuálně jiné peníze. A nově to bude tak, že všichni dostanou od státu příspěvek ve stejné výši 30 procent toho, co je financování dopravy stojí. Jinak důvod, proč to teď řešíme, je jednoduchý &*8722; otevřelo se okno v evropských fondech na financování nových vozidel pro regionální dopravu. Objednávková doba na takový vlak jsou dva roky, tak je dobře, aby se to dojednalo už teď.

A kdo ty vlaky bude kupovat? Kraje?
Jsou tři možnosti. První je, že kraj řekne provozovateli, ať si je nakoupí a že může využít tento program. Z něj dostane 85 procent ceny a 15 procent si přidá a započítá je pak do toho, co bude kraji fakturovat. Druhá možnost je, že si je kraj koupí sám a bude je poskytovat provozovatelům.

A třetí možnost, kterou jsme nabídli, je, že bychom ty vlaky nakoupili my jako stát. Ne skrze České dráhy, ty jsou možným soutěžícím, což by bylo složité, ale buď ministerstvo, nebo některá z našich resortních organizací.

Dva kraje už říkají, že si to koupí samy. Jiné tvrdí, že by se jim líbilo, kdyby to koupil stát a ony nemusely ze svých rozpočtů dávat těch 15 procent. A jsou kraje, které to plánují dát dopravcům. Je to otevřené.

O kolika penězích se bavíme?
Bavíme se o velkých penězích. Ve fondech je na regionální dopravu určeno 11 miliard korun. Kraje tvrdí, že by spotřebovaly až 28 miliard.

A kdy ty nové vlaky uvidíme na tratích? Hned v roce 2019?
Ano, budou k dispozici, jakmile začne plnění smlouvy. Navíc jsou to příděly peněz, které je potřeba vyčerpat. Takže ano, po začátku platnosti smluv krajů se státem od roku 2019 by se měly vlaky na tratích objevit.

Když to shrneme, v horizontu tří až čtyř let nastane velká vlaková obměna na lokálních tratích.
Ano, mělo by to být vidět a cestující by to měli pocítit.

Budou to stovky, nebo desítky vlaků?
Těch vlaků bude poměrně hodně a důležitá věc je, že vlaky budou koupeny pro určitou linku, na níž budou muset minimálně pět let jezdit. Nepůjde je dát jinam.

Z evropských peněz by se ale měly nakupovat také nové rychlíkové soupravy, že?
Ano, je tam také asi 9,5 miliardy korun. Na expresní a rychlíkové linky.

Proč není vládní podmínkou, že kraje musí na zajišťování své dopravy vypsat soutěže?
Podle usnesení vlády je tady nějaký program otvírání trhu v dálkové dopravě. Regionální je v působnosti krajů. Nechceme trh bezhlavě otevřít, abychom vytvořili nestabilitu. Aby se nám nezhroutila veřejná doprava.

Jak nezhroutila? Vždyť kraj i vy si ve smlouvách můžete ošetřit, kde se bude jezdit, za jakých podmínek… To vy politici v tom máte slovo.
Já bych tady oddělil dvě věci. To, jak bude kraj zajišťovat regionální dopravu, je jeho záležitost. Do toho já krajům nehodlám mluvit.

Ale dáváte jim na to 30 procent nákladů, takže byste klidně něco mohli chtít na oplátku.
Já jim říkám: Tady máš peníze a chci od tebe, aby ses choval s péčí řádného hospodáře. Já neříkám, že musí jezdit s ČD nebo musí všechno soutěžit. Zaprvé je otázka, zda by to vůbec prošlo vládou, zadruhé to není role ministerstva dopravy. Jeho role je v národních spojích, v celostátní dopravě.

Jasně, ale to nevysvětluje, jak může soutěžení rozvrátit veřejnou dopravu.
Z jedné strany to je jakýsi obranný mechanismus, říkají to zejména odbory a ti, kteří výrazně podporují České dráhy. Ale je fakt, že problém může být v tom, že když to otevřete úplně, do soutěží vstoupí i subjekty, které nejsou dostatečně finančně stabilní, aby dostály všem věcem, které jsou při zajišťování veřejné dopravy potřeba.

To se ale dá ošetřit smluvně, udělat si due diligence. Než někomu trať přiklepnu, zjistím si, zda na to má.
Ano, ale on do toho jde jako do podnikatelského záměru, a jestli mu to vyjde, pak fajn, všechno funguje dobře. Když nevyjde, řekne sorry, mně se to nepovedlo, spadne do insolvence a nechá problém kraji nebo státu. A v tom případě musím mít jako třeba v energetice dodavatele poslední záchrany, České dráhy. Stát je založil, má je tady pro to, aby držely zásobu kolejových vozidel, aby zabezpečovaly nějakou službu, a nemůže se k nim chovat tak, že jim řekne: "Podívejte se, kluci, tady máte otevřený trh a teď mě přesvědčte, jestli v tom rybníku umíte plavat."

Z minulé doby jim zůstal dluh 30 miliard, mají problémy s nadbytkem zaměstnanců, mají zákon o drahách, který dává nějakou roli zaměstnancům a odborům. Když je rozstřílím, vrhnu na liberalizovaný trh a řeknu, že buď budou plavat, nebo zahynou, dělám nevratný krok a můžu destabilizovat veřejnou dopravu tím, že už nebude nikdo, kdo by příště nastoupil a pomohl.

Z pohledu uživatele ale platí, že kdokoliv občas jede na trati Praha&*8722;Ostrava a srovná to se situací před 10 lety, vidí jasné zlepšení, konkurence zafungovala.
Úplně nesouhlasím. Na jedné trati, která se stala otevřenou, najednou jezdí tři provozovatelé, konkurují si cenami, které jsou na hranici udržitelnosti, ale především tu trať zaplevelili rychlíky, takže tam pořádně není místo na nákladní a regionální dopravu. Jezdí tam vlaky, které mají tři čtyři vagony a jezdí po deseti minutách za sebou, to nedává úplně smysl.

To je v podstatě technický detail, mělo se to dřív omezit, ale pro cestující je tam pozitivní posun.
Je dobře, že tu soukromí dopravci jsou a že dělají svoji práci. Jako cestující jsem také rád, že si můžu mezi Prahou a Ostravou vybrat spoj, který mi nejvíce vyhovuje. Na druhé straně, pokud jde někdo na trh s filozofií, že bude na každém kilometru o tři koruny levnější než ČD, a tudíž je všude, kde si zamane, porazí, je to sice hezká filozofie, ale jsou tratě, na kterých se dá vydělat, a tratě, na kterých to nejde. Nelze vyzobat ty, na kterých se dá vydělat, a ČD nechat ty horší.

Nikdo neříká, že by soukromníci měli dostat jen lukrativní linky. Ať kraje udělají soutěže, nabídnou v balíku dobré i horší tratě, nastaví si podmínky a uvidí se, kdo projeví zájem. Šlo by i o určitý signál, že to Česko s liberalizací železnic myslí vážně.
Já bych nepředjímal, jakým způsobem se věci vyvinou, čekají nás za pár měsíců krajské volby. Kdo ví, jak dopadnou a jak budou politické reprezentace vypadat. Já jsem ještě neslyšel definitivní stanovisko, že hejtmani to dají napřímo všechno jednomu dopravci. Mají také možnost říct, že některé linky dají napřímo a některé budou soutěžit. V jižních Čechách a na Liberecku dostali už v minulosti některé linky alternativní dopravci.

Já jsem obecně přítelem liberalizace, a když o těch věcech jednáme v Evropské komisi, mohu vás ujistit, že Česko je v tomto případě dáváno jako příklad i ostatním státům v rámci EU, že se aspoň něco děje. Bylo by ale potřeba, aby byl zákon o regulátorovi v dopravě, v parlamentu už bude první čtení. Ten by mohl například dořešit i problém přednosti na tratích. Dnes je to tak, že rychlík má absolutní přednost. Musíme vytvořit prostor pro nákladní dopravu, než se nám podaří udělat rychlostní koridor mezi Prahou a Brnem ve stopě dálnic. Ale to bude nějakou chvíli trvat, doufám, že ne těch očekávaných 20 let.

Když rychlovlaky trvají tak dlouho, není načase přemýšlet o modernějších způsobech přepravy? Troše vizionářství typu systému hyperloop, o němž se začalo hovořit na Slovensku?
Myslím, že já budu mít hodně dlouhé vousy, než se začne něco takového dít. Já tomu nevěřím.

V Americe už staví cvičnou dráhu.
Víte, magnetické polštáře a další věci jsou už postavené, někde fungují, zatím se to ale nerozvinulo jako metoda, jak jít dál. Já se chci především zaměřit na to, že by stavba rychlovlaku neměla trvat těch 25 let. To se musí změnit, trvá tu příliš dlouho, než přejdeme od nápadu k realizaci, jsme stále strašně rakousko-uherští. Byrokracie si jede svým vlastním způsobem.

S tím souvisí i další velké železniční téma, a to převod stovek budov a nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Jak to pokračuje? O tom se mluví několik let, ale pořád se to vleče.
Bude se to projednávat dál. Mám k tomu jednoduché stanovisko: převod nádraží iniciovaly dráhy už před několika lety. Že za to chtěly dostat sedm až deset miliard, bylo jejich přání, ale mimo realitu. Dostanou za převod asi 3,2 miliardy. Věřím tomu, že ten proces proběhne. Buď za dozorčí rady a představenstva Českých drah ve stávajícím složení, nebo v jiném, ale převedou se.

Kdy to bude? Naznačujete, že budou padat hlavy.
Já nenaznačuju nic. Už jsem to pronesl několikrát. Dozorčí rada to projednává a věřím, že budou mít na mysli dobro drah. Tento byznys je pro ně ztrátový, navíc potřebují peníze na restrukturalizaci dluhu. A že by našly nějaké miliardy na to, aby začaly opravovat nádraží komerčně, nepřichází v úvahu. SŽDC to může z evropských peněz začít opravovat v podstatě hned. Převod nádraží dává jednoznačnou logiku. Původně jsme to chtěli udělat do konce loňského roku, nicméně se ukázalo, že je potřeba to vydiskutovat jak v koalici, tak jinde. Je to velké politikum.

Jaké politikum spočívá v účetní operaci, která obnáší převod domů z jednoho státního molochu na druhý?
Tam jsou tisíce zájmů. Domy a prostory na nádražích má někdo pronajaté, jsou tam různé stánky, v balíku je i vyvěšování reklamy. Všichni chtějí vědět, jak to bude. Někdo, kdo může, to blokuje. Někdo neblokuje. Státní správa má svá specifika.

Říkáte, že do poloviny roku se to snad podaří dokončit a že se na to dají čerpat peníze z eurofondů. Kolik to je peněz a kdy lidé uvidí změny?
Mohli by to vidět hned, nám by se líbilo, kdyby se začalo co nejdřív. Rozhýbal by se i stavební trh. Od poloviny roku by se mohly vypisovat soutěže. Ve státním fondu dopravní infrastruktury máme nachystanou víc než miliardu.

Je to půl roku, co vypukla aféra Dieselgate. Kdy začne Škoda Auto svolávat řidiče na opravu motorů?
Během měsíce snad Škodovka začne posílat první výzvy. Trošku to ještě komplikují jednání v Británii. Je to záležitost, kterou musí dokončit Škoda. My jsme jen zprostředkovatelem, máme podklady k jednotlivým adresám zasažených majitelů.

A bude nějaká motivace pro řidiče, aby přišli?
Škodovka říká, že by to chtěla dávat dohromady s pravidelnými prohlídkami, že práce na odstranění problému zabere málo času. Doporučil jsem jim, že bych udělal nějakou pobídku typu olej zdarma. Ale my na to nemáme žádnou páku. A mimochodem, když jsem se díval na aktuální výsledky Škody Auto, nemám pocit, že by jim ta aféra nějak zásadně uškodila.

Zdroj:ihned.cz//http://Logistika.iHNed.cz/c1-65217850-ministr-dopravy-tok-soukromnici-na-zeleznici-jsou-fajn-ale-ceske-drahy-nemuzou-padnout//Autor:LubošKreč-s-přispěním Kláry Galové a Elišky Mainclové


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930