Přečtěte si

(17. 3. 2016)

Sonnen letos ztrojnásobí prodej inteligentních baterií

Bavorský výrobce domácích uložišť energie, jehož spolumajitelem je i ČEZ, se stává IT firmou. Více vydělává na softwaru než na bateriích.

Prodej baterií pro skladování elektřiny z domácích solárních elektráren zažívá boom. Německý průkopník v inteligentních systémech ukládání energie Sonnen letos očekává trojnásobný prodej ve srovnání s loňskem.

Firma, do níž loni kapitálově vstoupil ČEZ prostřednictvím fondu Inven Capital, letos dodá mezi 10 a 12 tisíci baterií a speciálního řídícího softwaru. Stejné množství prodala za posledních pět let.

„Na našem hlavním trhu v Německu už jsme ziskoví. Ale chceme se dostat na nové trhy do USA, Austrálie, Itálie, což stojí peníze. Takže celá firma ještě v zisku není,“ říká provozní ředitel firmy Oliver Koch. Hlavním zdrojem zisku po pěti letech existence už nejsou baterie, ale software, který řídí výrobu, spotřebu a ukládání elektřiny do baterií. Zahrnuje také systém pro řízení chytré domácnosti.

Sonnen postupně vybudovala tým programátorů, který je už mnohem početnější než vývojáři baterií.

„Do budoucna bude vývoj služeb pro náš byznys model ještě důležitější. Ale je nutné zdůraznit, že bez baterií by nemohl fungovat,“ dodává Koch. Cena samotných baterií klesla u základního modelu za posledních pět let z 25 tisíc na 3590 eur.

Pro ČEZ je Sonnen potenciální zdroj nových technologií.

„Kapitálová účast nám umožní vidět dovnitř a zjistit, která technologie bude životaschopná. Není vyloučeno, že ČEZ nakonec třeba v Sonnen získá většinový podíl,“ říká člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Jasněji bude za čtyři až pět let, až Inven Capital začne přemýšlet, co s podílem dál.

ČEZ nabízí Němcům testovat systém a jeho možné varianty v reálném prostředí. „Je pro nás také důležitý pro rozvoj byznys modelu.

Také nám poskytuje pohled distribuční společnosti na náš byznys. Distribuce se bez uložišť neobjede. Mohou totiž výrazně snížit náklady na provoz a budování sítí,“ tvrdí Koch.

Zdroj:17.3.2016-E15-str. 10-Trhy//Autor:Jan Stuchlík    

 


Zpět na seznam

Diskusní kalendář

« červen 2020 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930